S Ficem ve Vietnamu ožil případ uneseného Vietnamce. Klíčový muž z kauzy řídí zemi

Luboš Jirsa Luboš Jirsa
14. 1. 2025 15:21
Slovenský premiér Robert Fico překvapil lednovou návštěvou Vietnamu. Tvrdí, že tam jel na neformální schůzky s tamními představiteli. Slovenská média v souvislosti s Ficovou cestou připomínají příběh doživotně odsouzeného vietnamského podnikatele, kterého Vietnamci v červenci roku 2017 zřejmě unesli. Využili k tomu i slovenský letecký vládní speciál.
Na snímku předseda vlády Robert Fico během přijetí vietnamského ministra veřejné bezpečnosti Toa Lama 6. března 2017 v Bratislavě.
Na snímku předseda vlády Robert Fico během přijetí vietnamského ministra veřejné bezpečnosti Toa Lama 6. března 2017 v Bratislavě. | Foto: TASR/Profimedia

Jedním z nejvyšších představitelů Vietnamu je dnes muž jménem To Lam. V současné době působí jako generální tajemník Komunistické strany Vietnamu, donedávna byl také krátce prezidentem země. V roce 2017, kdy došlo k únosu, zastával post ministra veřejné bezpečnosti. 

Podle německých a slovenských vyšetřovatelů Vietnamci tehdy podnikatele a bývalého komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha, který v Německu usiloval o azyl, unesli z centra Berlína společně s jednou ženou, která jej doprovázela. Slovenský Denník N napsal, že únosci se s Thanhem následně z Berlína auty přesunuli přes Česko do Bratislavy, kde auta zaparkovali u vládního hotelu Bôrik. 

Následovala narychlo svolaná schůzka slovenské a vietnamské delegace. Slovenským ministrem vnitra tehdy byl současný ministr obrany z Ficovy strany Směr-SD Robert Kaliňák. Po schůzi se Vietnamci přesunuli na bratislavské letiště a odletěli slovenským vládním speciálem do Moskvy. Poté pokračovali do své vlasti. Thanh, který měl být na palubě letadla, se následně objevil ve Vietnamu a byl odsouzen na doživotí za zpronevěru. 

Podle Vietnamců i podepsaného přiznání se vrátil dobrovolně, avšak německé soudy již v kauze vynesly pravomocné odsuzující rozsudky a slovenská policie vloni obvinila osm lidí. Mezi stíhanými jsou příslušníci vietnamské tajné služby a někdejší poradce slovenského premiéra Roberta Fica Quang Le Hong. 

Slováci vědomé zapojení do únosu Vietnamce dodnes popírají. Kaliňák v minulosti pro slovenský deník Pravda řekl: "Věřím, že naši pohostinnost nezneužili, ale nedokážeme to vyvrátit ani potvrdit." Dokonce podstoupil test na detektoru lži, aby dokázal, že únos organizovat nepomáhal.

Zmrazení diplomatických vztahů mezi Slovenskem a Vietnamem, jak se tehdy uvažovalo, však nakonec nikdy nenastalo. Deník Sme připomíná, že v červenci roku 2022 došlo v souvislosti s kauzou pouze k vyhoštění jednoho vietnamského diplomata. Stalo se tak ale už za jiné vlády. 

Vyšetřování přitom podle slovenského deníku stále pokračuje, byť už jej na starosti nemá již zrušená Národní kriminální agentura slovenské policie (NAKA). Sám Fico v roce 2021 s odvoláním se na závěry vyšetřování Generální prokuratury, které tvrdilo, že Ficova vláda do únosu zapojena nebyla, konstatoval následující: "Očekávali jsme, že se někde objeví něco jako, sorry, promiňte ve Směru, promiňte, pane Kaliňáku." 

Kauza únosu Vietnamce nyní ožila v souvislosti s Ficovou cestou do asijského státu a postavou Toa Lama. Fico tvrdí, že ve Vietnamu byl na dovolené, během které se také zúčastnil neformálních schůzek s vietnamskými představiteli. Popřel však informace některých slovenských médií, podle kterých bydlel v luxusním hotelu, kde se za noc platí několik tisíc eur. Řekl, že v něm byl na neformálních jednáních na pozvání vietnamské strany.

Mohlo by vás zajímat: Vladimir Putin přijal v Moskvě Roberta Fica (23. 12. 2024)

Vladimir Putin přijal v Moskvě Roberta Fica (22. 12. 2024) | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy