Fico otevírá dálnice. Je před volbami a vypadá to dobře

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
19. 2. 2010 21:00
V prvním půlroce 2010 by mělo být otevřeno několik dálničních úseků
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Karel Toman

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico bude před volbami ještě několikrát stříhat pásku na nových dálničních úsecích. Odevzdávání dálnic před volbami má totiž na slovenské politické scéně dlouhou tradici. Před voliči to totiž vypadá velmi dobře.

"Vládní garnituře to poskytuje lehký přístup k médiím, mohou prezentovat svůj úspěch a vytvářet o sobě pozitivní obraz," říká politoložka Darina Malová, podle které je výstavba dálnic pravděpodobně naplánována tak, aby jejich otevírání vyšlo právě před volbami.

Předvolební otevírání dálnice odstartoval Vladimír Mečiar, který v roce 1998 otevřel několik úseků, přičemž některé z nich nebyly ani dokončené.

Podle Národní dálniční společnosti by mělo být v prvním půlroce 2010 odevzdáno do užívání několik dálničních úseků. Například sedmikilometrový mezi Prešovem a obcí Svinia.

Výstavba tohoto úseku začala v prosinci 2005, tedy ještě za předchozí vlády. S výstavbou dalších třech, které budou dokončeny před volbami, se začalo za současné vlády.

Billboard s portréty úřadujícího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče a premiéra Roberta Fica
Billboard s portréty úřadujícího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče a premiéra Roberta Fica | Foto: Fránek Hynek

Více než tříkilometrová dálnice bude připravená pro řidiče mezi Studencem a Behárovci. Mezi obcemi Jablonov a Studenec se před volbami zprovozní více než pětikilometrový úsek.

V prvním půlroce se má dokončit i první etapa cesty mezi obcemi Sverepec a Vrtižer. Ficovi se ale nepodařilo splnit slib a dostavět do roku 2010 dálnici D1 mezi Bratislavou a Košicemi. Premiér to přičítá světové hospodářské krizi.

Před volbami se bude také slavnostně poklepávat na základní kameny zcela nových dálnic. Měli by se začít stavět úseky Žilina Strážov - Žilina Brodno a Košice - Miholsť.

Podle Malové však sice takové politické akce vypadají dobře, především však utvrzují voliče v jejich rozhodnutí a významným způsobem volební preference neovlivní.

 

Právě se děje

Další zprávy