Moskva/Kyjev - Nikoliv teroristé z Kavkazu, ale Ukrajina poněkud zkazila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi olympiádu v Soči.
Desítky mrtvých a zraněných v Kyjevě mediálně přebily sportovní klání v Soči, a část ukrajinské výpravy dokonce odcestovala předčasně domů.
Moskva nadále zůstává na stejných pozicích, které zastává od začátku krize na konci listopadu. Podporuje prezidenta Viktora Janukovyče a kritizuje opozici.
Ani po čtvrtečním masakru, kdy ve městě zemřelo převážně na následky střelby 77 lidí, se nic nezměnilo.
"Není pochyb, a dnešní události to znovu potvrzují, že jde o otevřený pokus o státní převrat a násilné uchopení moci. Ozbrojenci stále ve větší míře používají střelné zbraně," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.
Vladimir Putin večer telefonicky hovořil s Davidem Cameronem a Angelou Merkelovou. Shodli se prý na politickém řešení, nicméně ruský prezident dodal větu o "nutnosti potlačení teroristických a extremistických útoků".
Rusku se podařilo odvrátit dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, ale cena začíná být vysoká. Viktor Janukovyč s podporou Moskvy dlouho odolával výzvám k předčasným volbám a kompromisům, které by opozici umožnily podíl na moci.
Ustoupil až v pátek dohodou o sestavení koaliční vlády národní jednoty, předčasných prezidentských volbách a omezení prezidentských pravomocí.
Agentura Reuters cituje zdroj blízký Kremlu, podle kterého by stabilním řešením mohla být federalizace Ukrajiny. To by znamenalo, že východní část země, kde žije velká část rusky mluvících obyvatel a kde není taková podpora sblížení s Evropskou unií jako na západě, by byla více propojena se samotným Ruskem.
Rusko má s východem Ukrajiny také ekonomické vazby, východoukrajinské podniky jsou závislé na spolupráci s ruskými partnery (k tomu je třeba přičíst i celkovou závislost Ukrajiny na ruské ropě a plynu). Rusko má přes ekonomiku na rozhodování ukrajinské vlády vliv, jak ukázaly listopadové události a Janukovyčovo rozhodnutí nepodepsat dohodu s EU po nátlaku Moskvy a hrozbě, že vzájemné hospodářské vztahy tato dohoda zpřetrhá.
Co by tedy Rusku na Ukrajině vyhovovalo?
"Musí se najít politické řešení a může jím být federalizace Ukrajiny, což by znamenalo určitou autonomii východní a jižní Ukrajiny a měst s převahou rusky hovořících obyvatel," uvedl bývalý Putinův poradce Andrej Ilarionov.
Podle Putinova blízkého spolupracovníka Sergeje Glazjova by federální uspořádání mohlo znamenat, že východní Ukrajina se stane součástí Euroasijské celní unie. Kremelského projektu, který nyní zahrnuje kromě Ruska i Bělorusko a Kazachstán.
To by však de facto znamenalo rozdělení Ukrajiny.