U mostu nebo v národním parku. FBI odhalila 40 let starý plán atentátu na Alžbětu II.

ČTK ČTK
26. 5. 2023 12:11
Britská královna Alžběta II. čelila během návštěvy Spojených států v roce 1983 hrozbě atentátu, vyplývá z dokumentů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který po loňské smrti panovnice zveřejnil spisy týkající se jejích cest do Spojených států. Úřad, který při nich pomáhal zajišťovat královnino bezpečí, se obával výhrůžek ze strany Irské republikánské armády, uvedl server BBC News.
Symbol smíření - Alžběta II. si třese rukou s bývalým velitelem IRA.
Symbol smíření - Alžběta II. si třese rukou s bývalým velitelem IRA. | Foto: Reuters

O hrozbě se dozvěděl policista, který často navštěvoval irskou hospodu v San Franciscu. Ten varoval federální agenty před mužem, kterého v tomto podniku potkal. Dotyčný mu prý řekl, že se chce pomstít za svou dceru, která "byla v Severním Irsku zabita gumovým projektilem". Výhrůžku vznesl asi měsíc před návštěvou královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa v Kalifornii.

"Chtěl se pokusit královně Alžbětě ublížit a chtěl to udělat buď tak, že shodí nějaký předmět z mostu Golden Gate Bridge na královskou jachtu Britannia, až pod ním bude proplouvat, nebo se pokusí královnu Alžbětu zabít při její návštěvě Yosemitského národního parku," uvádí se v dokumentu.

V reakci na tuto hrozbu plánovala FBI "uzavřít chodníky na mostě Golden Gate Bridge, jakmile se jachta přiblíží". Není jasné, jaká opatření byla přijata v Yosemitském parku, ale návštěva se uskutečnila.

Spis o 102 stranách byl v pondělí umístěn na Vault, informační webovou stránku FBI, na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou podaly americké sdělovací prostředky. Mnoho královniných cest do Spojených států, včetně návštěvy západního pobřeží v roce 1983, se uskutečnilo v době zvýšeného napětí uprostřed nepokojů v Severním Irsku.

V roce 1976 byla Alžběta v New Yorku na oslavách dvoustého výročí deklarace nezávislosti. Dokumenty odhalují, jak bylo vydáno předvolání pilotovi za to, že nad parkem Battery proletěl malým letadlem s nápisem "Anglie, vypadni z Irska".

Spisy ukazují, jak FBI zůstala ostražitá vůči tomu, co považovala za reálnou možnost ohrožení nyní již zesnulé královny. V roce 1979 byl zabit lord Mountbatten, příbuzný královny Alžběty a prince Philipa, při pumovém výbuchu, který provedla Irská republikánská armáda.

Před osobní návštěvou zesnulé královny v Kentucky v roce 1989 se v interní zprávě FBI uvádělo, že "možnost ohrožení britské monarchie je ze strany Irské republikánské armády stále aktuální". O zesnulé královně, která vlastnila dostihové koně, je známo, že během svého života několikrát navštívila Kentucky, aby si užila jezdecké zážitky, který tento stát nabízí, včetně Kentucky Derby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy