Londýn - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vytváří ve spolupráci s policejními orgány dalších zemí světovou databázi teroristů a mezinárodních zločinců.
K projektu, o kterém informoval britský list Guardian, byla přizvána také Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Velká Británie.
"Je to iniciativa FBI vytvořená k podpoře progresivního hledání a výměny biometrických informací v globálním měřítku," řekl Guardianu mluvčí FBI.
Servře náš, jenž jsi na nebesích...
"Nyní je (projekt) v konceptuálním a přípravném stadiu. Jakmile se tato fáze uzavře, vznikne technické fórum pro členské země. Ty budou moci předávat žádosti o biometrická data ostatním státům," doplnil.
V databázi projektu s názvem Server in the Sky (Server na nebesích) by se měly nacházet například otisky prstů, údaje o tvarech dlaní hledaných a scan jejich oční rohovky. Počítá se s klasifikací zločinců do třech různých tříd, podle stupně jejich nebezpečnosti. Zvláštní pozornost je věnována mezinárodním teroristům.
Pilotní projekt nebeského serveru by podle Toma Bushe z FBI mohl být spuštěn během šesti měsíců.
Americké úřady pomocí tohoto systému hodlají zvýšit účinnost spolupráce mezi FBI a policejními sbory svých spojenců. Nyní se otisky prstů podezřelých osob posílají přes oceán faxem.
I Schengen biometricky
Britská policie zatím pracuje se systémem IDENT1, který v současnosti obsahuje biometrická data o sedmi milionech podezřelých. Jeho tvůrce, společnost Northrop Grumman, už byla FBI oslovena s nabídkou spolupráce i při přípravě celosvětové databáze.
Sdílení detailních informací o zločincích plánují i země sdružené v schengenském prostoru. Systém by měl například zahrnovat DNA trestaných a hledaných osob a jejich otisky prstů. V současnosti mají schengenské země k dispozici jmenné policejní databáze jednotlivých států.
Vedle toho Schengen připravuje tzv. Vízový informační systém (VIS), který se týká občanů zemí mimo schengenských prostor. Bude kromě otisků prstů obsahovat i biometrický profil obličeje, na jehož základě budou letištní kamery dotyčného schopné automaticky identifikovat.