Nice - "Jestli je potřeba porušit zákon, abychom pomohli lidem, pak to udělejme," prohlásil Cédric Herrou před davem stoupenců, kteří ho přišli letos v lednu podpořit před budovu soudu v Nice.
Tam je osmatřicetilý farmář skoro jako doma.
Francouzská policie na něj má spadeno od té doby, co vyšlo najevo, že pomáhá uprchlíkům u italsko-francouzské hranice.
Nejprve jim pomůže překročit hranici a pak jim často poskytne dočasný domov na své farmě. Ta leží ve dvoutisícové vesnici Breil-sur-Roya na jihu Francie, odkud se během desetiminutové jízdy autem dostanete do Itálie.
Přesně před dvěma měsíci Herrou dostal od francouzských soudů podmíněný trest čtyř měsíců vězení za převádění migrantů.
Na jeho farmu se tak vypravili novináři z britského listu New Humanist.
Kdysi se staral o olivovníky, teď o běžence
Dříve to byla docela obyčejná farma. Celých patnáct let tu Herrou pečoval o kuřata a pěstoval olivovníky. Uprchlická krize, která propukla v roce 2015, ale život obyčejného venkovana převrátila naruby.
Teď u farmy stojí stany a karavany - improvizovaná obydlí běženců. Nechybí ani ručně malované vlajky africké Etiopie, Eritreje nebo Súdánu.
Kuřata a olivy má Herrou pořád, času ale už méně. Kvůli péči o migranty zanedbává hospodářství.
Nedaleko farmy má také nově vlastní skromnou chatku. "Bratr se švagrovou mi pomohli postavit příbytek, abych měl trochu soukromí," vypráví.
Dříve žil s partnerkou a jejím dítětem. Před šesti lety se ale rozešli a od té doby je sám.
Pomáhá jím i s azylem
Rodák z Nice začal pomáhat uprchlíkům na konci roku 2015. Nejprve převážel jen děti, které uvázly v italském městě Ventimiglia u hranic s Francií.
Do tohoto města, které se nachází asi 24 kilometrů od Herrouovy vesnice Breil, se ale v minulých letech nahrnuly zástupy migrantů. Úřady tu proto postupně zvýšily bezpečnostní opatření. Začaly například kontrolovat vlaky, které z města odjíždí.
Od loňského podzimu se proto běženci začali hromadit i ve francouzském Breil a v dalších okolních vesnicích.
Místní jim nabízeli jídlo nebo přespání. Nevěděli však, co s nimi dál. A tak je poslali na Herrouovu farmu.
Sheltering illegal immigrants in France | DW News https://t.co/z3f0lTg8Hs via @YouTube
— Neil Cuthbert (@cuthbertneil) February 11, 2017
Někteří zůstávají u Herroua dlouhodobě, jiní jen chvíli. Aktivista jim také pomáhá s hledáním cesty dál anebo se získáním azylu ve Francii.
"Ve velkých městech typu Paříž zacházejí s běženci jako se zvířaty. Tady s nimi zacházíme jako s lidmi. A jsem na to pyšný," hodnotí Herrou pro německou stanici Deutsche Welle své počínání, ve kterém ho podporují i rodiče.
Soudní "oplétačky"
Úřady to ale nenechaly jen tak. V oblasti vyrostla síť hlídek a kolem chodí policisté.
"Když v autě vezu 'tmavou' osobu, zastaví mě. Občas v noci vytvoří silniční zátaras zepředu i zezadu farmy. Přímo sem ale nikdy nepřijdou. Je to šílené. Je to, jako bychom tvořili nějaké nové knížectví jako Monako," nechápe Herrou.
Během loňského roku převedl přes italsko-francouzskou hranici dvě stovky lidí, hlavně Eritrejce a Súdánce. Devadesát migrantů policie zatkla přímo u něj doma a vrátila je do Itálie.
Za převádění běženců mu soud v Nice loni uložil podmíněnou pokutu 3000 eur (zhruba 78 000 korun). Později trest zvýšil na čtyřměsíční podmínku.
V minulosti byl také farmář souzen za přechovávání migrantů v opuštěné budově francouzských železnic.
Přívrženci Le Penové
Podle Herroua všechno pramení ze špatné migrační politiky Francie.
Chybu vidí například v navracení nelegálních migrantů do Itálie. Pokud je francouzské úřady dopadnou ve vzdálenosti menší než 20 kilometrů od hranic, mohou je jednoduše poslat zpět - a nemusí je tedy vracet až do jejich rodné země.
Jenže do 20 kilometrů je i údolí řeky Roya, kde farmář bydlí.
Herrou není jediný, kdo u hranice s Itálií běžencům pomáhá. Letos v červenci soud pokutoval čtyři důchodce, kteří taktéž v oblasti žijí. Přes hranice převedli několik migrantů z Eritreje.
Zároveň se ale najde dost lidí, kteří zastávají naprosto opačný postoj.
V údolí řeky Roya má navíc silnou podporu krajně pravicová Národní fronta v čele s Marine Le Penovou. Ta ve francouzských prezidentských volbách, ve kterých ji porazil Emmanuel Macron, prosazovala například pozastavení veškeré legální migrace nebo obnovení hraničních kontrol.
O Herrouovi a jemu podobných vznikl dvacetiminutový dokument The Valley Rebels.