Farmář nosil tričko s kozáky a skončil za mřížemi. V ruských věznicích jsou desítky Ukrajinců

Martin Novák Martin Novák
20. 8. 2018 8:00
V úterý uplyne 100 dní od chvíle, kdy režisér Oleh Sencov začal držet hladovku. Není zdaleka jediným Ukrajincem za ruskými mřížemi.
Oleh Sencov (vlevo) a Oleksandr Kolčenko před soudem v Rostově na Donu.
Oleh Sencov (vlevo) a Oleksandr Kolčenko před soudem v Rostově na Donu. | Foto: Reuters

Praha - Volodymyr Baluch byl ukrajinský farmář, který hospodařil na svém pozemku ve vesnici Serebrjanka na Krymu. Považoval se za ukrajinského farmáře i poté, co Rusko v roce 2014 poloostrov anektovalo.

Sedmačtyřicetiletý Baluch vyvěsil na svém domě ukrajinskou vlajku a nosil tričko s obrázkem kozáků. Na zeď domu připevnil ceduli s nápisem "Ulice Hrdinů nebeské setniny". V upomínku na více než sto lidí, kteří zahynuli při demonstracích na kyjevském Majdanu.

Pro Balucha si však v prosinci 2016 přišli pracovníci ruské Federální služby bezpečnosti (FSB). Oficiálně byl podezřelý ze snahy nezákonně si opatřit zbraně a munici. Dostal trest tři a půl roku vězení.

Drží hladovku, stejně jako režisér Oleh Sencov, na jehož propuštění z ruského vězení běží ve světě obrovská kampaň. Sám Sencov, který drží hladovku přesně 99 dní, požaduje, aby Rusko pustilo na svobodu i Balucha a další ukrajinské politické vězně.

Dělají z nich teroristy a sabotéry

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny uvádí, že v souvislosti s anexí Krymu a válkou na Donbase je v Rusku za mřížemi nejméně 72 Ukrajinců. Více než polovinu z nich tvoří krymští Tataři, kteří se nesmířili s ruskou kontrolou poloostrova.

"Ruská propaganda vězněné Ukrajince označuje za válečné zločince, sabotéry, teroristy nebo špióny. Mnozí z nich byli násilím přinuceni k doznání," říká Alja Šandra z iniciativy za propuštění ukrajinských politických vězňů #LetMyPeopleGoUkraine.

V procesu s Olehem Sencovem seděl vedle režiséra na lavici obžalovaných také levicový a ekologický aktivista z Krymu Oleksandr Kolčenko. Ačkoliv je politickým přesvědčením levičák, obžaloba tvrdila, že je členem pravicové ukrajinské organizace Pravý sektor. V Rusku je označovaná za teroristickou.

Soud v Rostově na Donu poslal Kolčenka do vězení na deset let.

V zahraničí je málo známý případ pětatřicetiletého Serhyje Lytvynova z Luhansku. Lytvynov pracoval na farmě v oblasti, kterou od roku 2014 ovládají Ruskem podporovaní separatisté. V srpnu téhož roku potřeboval nutně zubařský zákrok, a protože jet přes kontrolní stanoviště na území pod kontrolou ukrajinské vlády by bylo složité a zdlouhavé, zamířil k zubaři přes východní hranici do Ruska.

V nemocnici jej zatkli a následně obvinili z příslušnosti k ukrajinskému dobrovolnickému praporu Dněpr, který na Donbase bojoval proti separatistům a Rusům. Dostal osm a půl roku vězení, trest vykonává v tvrdých podmínkách věznice v Magadanu na ruském Dálném východě.

Solidarita s filmařem

Hladovku drží za mřížemi také osmadvacetiletý Oleksandr Šumkov, který čelí obvinění, že podněcoval k násilí na Krymu a byl členem Pravého sektoru. Loni v srpnu na Krymu zmizel a měsíc poté úřady oznámily, že je ve vazbě v západoruském Brjansku. Hladovku zahájil letos 24. května na znamení solidarity se Sencovem.

Ten drží hladovku od 14. května ve věznici ve městě Labytnangi na Sibiři. Ruská vězeňská správa minulý týden tvrdila, že jeho zdravotní stav je dobrý. Sencovova sestřenice Natalija Kaplanová však uvedla, že filmař kvůli špatnému zdraví ani nevstává z postele.

Podívejte se na reportáž z Kyjeva: Život ve čtvrtém roce války

Válka na východě Ukrajiny téměř zmizela z médií, ale na frontových liniích se pořád střílí. Ukrajinci se ani po čtyřech letech války nevzdávají. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy