Federální vláda kromě hněvu demonstrantů čelí i vícero žalobám kvůli údajnému narušování práv garantovaných ústavou.
Protesty v Portlandu, který je považován za baštu liberální politiky, trvají bez přestávky už více než 50 dní. Začaly v souvislosti s květnovou smrtí neozbrojeného černocha George Floyda při policejním zásahu, na rozdíl od jiných měst ale od té doby neustaly. Po příjezdu federálních složek vyslaných na základě prezidentského dekretu začaly opět nabírat na síle, přičemž podle agentury AP o víkendu účast přesahovala tisíc lidí.
The man in this Portland video is Christopher David.
— Mike Baker (@ByMikeBaker) July 19, 2020
A Navy veteran, he tells us he went to the protests for the first time to ask officers about the constitution.
He said his fingers are broken and he needs surgery.
MORE: https://t.co/W7qAD8R4xJpic.twitter.com/BBZnUZlJyW
Pozadí protestů je poněkud nepřehledné, píše v úterní reportáži deník The New York Times (NYT). Současné hnutí tvoří několik různých proudů, které "využívají pestrou škálu taktik ve snaze docílit, aby byly slyšet". "Zdá se však, že skoro všichni se shodnou na jedné věci: bojovné působení federálních agentů v maskáčových úborech věci jen zhoršilo," píše NYT.
Příslušníci jednotek spadajících pod americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přijeli do oregonského města asi před třemi týdny poté, co místní policie opakovaně kritizovala násilí a výtržnosti páchané demonstranty. Jejich deklarovaným úkolem je chránit památníky a budovy federálních orgánů.
V noci na středu se pořádkové síly znovu střetly s demonstranty u sídla federálního soudu v centru Portlandu, které se stalo epicentrem nepokojů. Z parku před justičním palácem protestující vyháněly i za použití slzného plynu. Ze záběrů pořízených v úterý večer je zřejmé, že v oregonském městě znovu demonstrovaly nejméně stovky lidí, kteří mimo jiné skandovali: "Federálové, jděte domů!".
#PortlandProtests, Day 55. 9:45pm.
— Henry Kraemer 🌹🌇🚎 (@HenryKraemer) July 22, 2020
Biggest crowd yet, by far. 3,000-4,000 people chanting “Feds go home.” pic.twitter.com/TVKRBGR95S
Prezident Trump se tento týden nechal slyšet, že federální jednotky "v Portlandu odvedly fantastickou práci", a avizoval jejich nasazení i v jiných městech. Lokální činitelé ale jeho pohled nesdílí a například starosta Ted Wheeler opakovaně vyzývá k jejich stažení. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová hovoří o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".
Podle videí sdílených na sociálních sítích a výpovědí svědků agenti zasahují i daleko od federálního majetku a účastníky protestů odváží do vazby v neoznačených vozidlech. Oregon kvůli tomu federální vládu o víkendu zažaloval, v úterý pak přišla žaloba sdružení Western States Center, které se zabývá právy sociálně slabších obyvatel a příslušníků etnických menšin.
Another view of that crazy chaos scene from the #PortlandProtests last night. 🤯🤯🤯👀👀 pic.twitter.com/naYrJdz162
— Simulation Warlord🇺🇸 (@zerosum24) July 21, 2020
Šéf ministerstva pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf trvá na tom, že jeho jednotky v Portlandu nezatýkají bezdůvodně, nýbrž cílí pouze na "ty, kdo byli identifikováni jako pachatelé zločinů". Od 4. července prý ve městě zadrželi 43 lidí.
Administrativa prezidenta Trumpa Portland vykresluje jako "město v obležení", ačkoli výpovědi místních obyvatel tento pohled nereflektují. Šéf Bílého domu podle AP ministerstvo pro vnitřní bezpečnost využívá "bezprecedentním a zpolitizovaným způsobem", přičemž zaznívají i názory, že k vysílání federálních jednotek do amerických měst přistupuje ve snaze podpořit své šance na znovuzvolení.