Menlo Park - Účast na demonstraci nebo například návštěva gay baru je ryze soukromou záležitostí.
Již brzy by se to ale mohlo změnit.
Internetová sociální síť Facebook totiž připravuje technologickou novinku, díky níž dokáže identifikovat a označit tvář svých uživatelů na téměř jakékoliv fotografii.
Autor snímku vůbec nemusí tušit, koho vyfotil. Sociální síť to zjistí za něj.
Software DeepFace se učí na již označených snímcích a posléze vyhledává na webu fotografie se stejným obličejem.
Podle serveru Science je program v rozpoznávání lidí téměř stejně přesný jako lidský mozek.
Jinými slovy: pokud by někdo určitého člověka poznal na fotografii, pozná ho i Facebook.
Yann LeCun, který má ve společnosti Facebook na starosti umělou inteligenci, vyvrací obavy s tím, že účelem nového programu není narušování soukromí 1,3 miliardy uživatelů, ale naopak jeho ochrana.
"Pokud Facebook na jedné ze 400 milionů fotek, které jsou na něj denně nahrávány, objeví vaši tvář, automaticky vám pošle upozornění a vy se budete moci rozhodnout, zda ji chcete ze snímku smazat," vysvětluje LeCun.
Potíž je v tom, že Facebook bude schopen sbírat a schraňovat informace o tom, kde, kdy a s kým jeho uživatelé byli.
Největší internetová sociální síť na světě už systém DeepFace používá, zatím však jeho prostřednictvím na snímcích uživatelů identifikuje pouze "přátele" uživatelů.
Už není cesty zpět
Proti argumentu, že ten, kdo na snímcích nechce být identifikován, může svůj profil na Facebooku zrušit, hovoří fakt, že programy identifikace lidských tváří na fotografiích a videích umístěných na internet už vyvíjí i společnost Google a za peníze daňových poplatníků i americká vláda.
Jelikož jde o technologickou inovaci, není její užívání právně nijak limitováno.
Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět.
"Vypustili jsme, nebo velmi brzy vypustíme džina z lahve. Nebude cesty zpět," řekl serveru Science expert na ochranu soukromí na webu Brian Mennecke z Iowské státní univerzity.
Přesnost přes 97 procent
Zatímco pro člověka není problém někoho poznat na sérii fotografií, i když ho viděl třeba jen jednou, počítač se musí každou tvář učit na několika snímcích.
Učí se však velmi rychle. Používá přitom metodu strojového učení zvanou Deep learning. Ta spočívá v tom, že jsou do programu nahrány desítky snímků tisíců různých lidí, které jsou označeny jménem. Software je pak srovnává a učí se v lidských tvářích hledat markanty.
Jejich analýzou si pak program sám vytvoří algoritmy pro vyhledávání a porovnávání. Učí se například hledat typické znaky ve tvaru nosu, uší či očí.
Zatímco lidé jsou v rozpoznávání tváří přesní v 98 procentech případů, systém DeepFace dosahuje přesnosti 97,35 procenta, což je o 27 % víc než ostatní programy stejného druhu. Díky 3D modelování navíc dokáže člověka rozpoznat i z profilu.
Nejvíc znepokojující je podle bojovníků za ochranu soukromí na celé věci možnost, že by lidé v budoucnu mohli prostřednictvím chytrého telefonu nebo například Google glass kohokoliv kdekoliv "lustrovat", tedy jednoduše ho vyfotit a vyhledat si všechno, co se k jeho jménu na webu pojí.
Od profilu na internetové seznamce, přes zaměstnání až po kriminální minulost. Samostatnou kapitolou je pak další rozvoj cílené reklamy.