Facebook tajně experimentoval se svými uživateli

Ondřej Chlupáček
30. 6. 2014 20:21
Sociální síť Facebook manipulovala s příspěvky svých uživatelů. Na jejich zdi filtrovala negativní nebo pozitivní zprávy a následně zkoumala, jak se dotyčným změní jejich vlastní aktivita.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Facebook čelí nové vlně kritiky. Vyšlo totiž najevo, že sociální síť použila svých bezmála 700 tisíc uživatelů k psychologickému experimentu. Ti o tom neměli nejmenší tušení.

Pokus měl zjistit, jaký vliv mají na naši aktivitu na Facebooku příspěvky ostatních. Nic netušícím uživatelům byly na jejich zdi filtrovány pozitivní či negativní příspěvky. Na základě toho pak lidé z Facebooku zkoumali jejich následnou aktivitu na sociální síti.

"Facebook tajně manipuluje se svými uživateli, aby je učinil smutnými," napsala na svém Twitteru americká aktivistka Lauren Weinstein, která se zabývá moderními technologiemi. Taková manipulace ale může mít neblahé důsledky, upozornila.

Tweet doprovodila fotografií muže, který chce spáchat sebevraždu.

Mocný Facebook

Mezi právníky, politiky a internetovými aktivisty vyvolal experiment pohoršení. Označili jej za skandální, strašidelný a znepokojivý.

"Pokud zatím neexistuje pro takové věci legislativa, je nutné udělat kroky, které ochrání soukromí lidí," řekl zpravodajskému serveru BBC člen mediálního výboru britského parlamentu Jim Shediran. "Facebook manipuluje s osobními informacemi svých uživatelů. Bojím se, jak moc budou sociální sítě moci ovlivňovat myšlenky lidí například v politice či jiných oblastech," dodal.

Clay Johnson, spoluzakladatel firmy Blue State Digital, která zajišťovala online kampaň americkému prezidentovi Baracku Obamovi při prezidentských volbách v roce 2008, jde ještě dál. Na svém twitterovém účtu napsal: "Může CIA vyvolat revoluci v Súdánu prostřednictvím tlaku na Facebook, který by šířil nespokojenost?"

Chtěli jsme jen zlepšit služby

"Experiment má hlavně zajistit, jak lidé reagují na různé druhy sdělení od svých přátel nebo ze stránek, které sledují. Díky tomu jsme chtěli uživatelům zajistit co nejpříjemnější a nejrelevantnější obsah na jejich zdech," komentovala situaci mluvčí Facebooku.

Facebook se brání i tím, že při pokusu nebyla použita žádná data, která byla spojena se soukromými informacemi uživatelova profilu.

Profesorka psychologie Katherine Sledge Moore z Elmhurts College krom toho v rozhovoru pro BBC upozornila, že Facebook manipuluje s příspěvky svých uživatelů neustále. Nehledě na to, že s tím souhlasili i sami uživatelé při registraci.

Během jednoho týdne v roce 2012 se experimentu nevědomky zúčastnilo na 689 tisíc uživatelů. S Facebookem na výzkumu spolupracovaly i dvě americké vysoké školy – Kalifornská a Cornellská univerzita.

 

Právě se děje

Další zprávy