Zuckerbergův zlomový týden. Šéf Facebooku už není miláčkem publika, začíná bojovat o svou reputaci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 4. 2018 14:03
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg stojí před úkolem, kterému se v angličtině říká "damage control". Zmírnění škod. Lidé ho už nevidí jen v pozitivním světle.
Mark Zuckerberg při slyšení před Sněmovnou reprezentantů.
Mark Zuckerberg při slyšení před Sněmovnou reprezentantů. | Foto: Reuters

Praha - Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg dříve při svých projevech vystupoval v tričku, s úsměvem a před publikem, které mu naslouchalo se zájmem, důvěrou a obdivem.

Tak nějak to měl čtyřiatřicetiletý Američan s celým světem. Sklízel uznání za to, jak dokázal během pár let změnit způsob komunikace. Vymyslel věc, bez níž si nedovedou svůj život představit dvě miliardy lidí, kteří jsou součástí nového modrého oceánu jménem Facebook.

Znal úspěch, potlesk a kroucení hlavou v dobrém smyslu slova. V červenci 2010, čtyři roky po otevření Facebooku veřejnosti, měla sociální síť půl miliardy uživatelů. V červnu 2017 to byly už dvě miliardy. Agentura Bloomberg loni označila Zuckerberga za pátého nejbohatšího muže planety.

Mark Zuckerberg se zařadil po bok vynálezce knihtisku Johanna Gutenberga nebo vynálezce televize Johna Bairda. Stvořil něco, co má obrovský sociální, ekonomický a politický vliv napříč zeměmi, náboženstvími a kulturami.

Nicméně tento týden se role zakladatele Facebooku dramaticky změnila. Bylo to vidět během jeho slyšení v americkém Senátu a Sněmovně reprezentantů, která přenášely televize i zpravodajské weby z celého světa.

V nové roli

Zuckerberg se před americkými politiky musel hájit, musel reagovat na kritiku - chvílemi to vypadalo jako výsměch. Poprvé byl veřejně v situaci, kdy nevěděl, co říci.

"Řekl byste, v jakém hotelu jste dnes v noci spal?" zeptal se ho například senátor Dick Durbin. Mířil tím na zneužívání soukromých dat uživatelů Facebooku bez jejich vědomí.

Následoval Zuckerbergův udivený pohled. "Hm… Ne, senátore," zněla nakonec odpověď s typicky rozpačitým smíchem, který na člověka prozradí, když se v nějaké debatě necítí komfortně.

Byla to má chyba. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se před Senátem Spojených států omluvil za únik dat | Video: Reuters

Pro člověka, který má za sebou tolik charitativních počinů, to byla úplná novinka.

V roce 2010 Zuckerberg věnoval peníze veřejným školám v americkém New Jersey. Spolu s miliardáři jako Bill Gates nebo Warren Buffet podepsal výzvu nazvanou The Giving Pledge. V ní se zavázal, že více než polovinu svého majetku daruje na pomoc a podporu jiných.

V srpnu 2013 ve spolupráci s jinými firmami Zuckerberg odstartoval projekt, který má rozšířit připojení k internetu do zaostalých nebo problémy stíhaných zemí. Další projekt Internet.org umožnil lidem v mnoha zemích přístup k webovým stránkám, jako jsou Ask.com nebo Wikipedia, které šíří informace.

O rok později s manželkou Priscillou věnoval 25 milionů dolarů na boj proti viru ebola. Když se jim na konci roku 2015 narodila dcera, sepsali pro ni společně otevřený dopis. V něm se zavázali, že drtivou většinu svého podílu ve Facebooku - tehdy šlo zhruba o 45 miliard dolarů - věnují na zdravotnictví a vzdělávání.

Zaznívala sice i kritika, že to může být způsob, jak se vyhnout placení daní, ale nebylo jí mnoho. Výrazně převažovala chvála a uznání. Jako do té doby vždy v Zuckerbergově životě.

Tento týden na slyšení v Senátu byl ale jiný Zuckerberg. "Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil Facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se tu děje," řekl senátorům k faktu, že společnost nezajistila bezpečnost osobních dat uživatelů.

Nutné zmírnění škod

Zuckerbergovu pověst pak nabourává ještě jedna kauza, hlavně pak vzhledem k jeho charitativním počinům v "třetím světě". A to události v Barmě, kde Facebook nedokázal zajistit odstraňování nenávistných příspěvků.

Ty rozdmýchaly masakry a vyhánění menšinových Rohingů ze severu země a vypalování jejich vesnic. Právě Facebook se hemžil výzvami k vraždění.

V Barmě má sociální síť třicet milionů uživatelů. Na 700 tisíc Rohingů muselo z Barmy utéci.

"Sociální média hrála při krveprolití v Barmě výraznou roli. Podstatně přispěla k eskalaci a intenzitě konfliktu," řekl agentuře Reuters šéf komise OSN pro vyšetřování zločinů v Barmě Marzuki Darusman.

Zuckerberg teď stojí před úkolem, kterému se v angličtině říká "damage control". Zmírnění škod. Vždy stoupal vzhůru a k úspěchu. Teď musí zastavit pád a znovu se dostat nahoru.

Podívejte se na videozáznam z vystoupení Marka Zuckerberga v americkém Senátu:

Američtí senátoři vyslechli zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga poté, kdy společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala data uživatelů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy