I má osobní data byla zneužita společností Cambridge Analytica, vypověděl šéf Facebooku v Kongresu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 11. 4. 2018 18:13
Po úterním vystoupení v Senátu ve středu předstoupil šéf Facebooku Mark Zuckerberg také před dolní komoru amerického Kongresu. V ní přiznal, že mezi milionem osobních dat, která zneužila společnost Cambridge Analytica, byla i ta jeho. Jeho úterní pětihodinové vystoupení v Senátu by se podle amerických médií dalo shrnout do dvou vět: "Omlouvám se" a "Pracujeme na tom". Přestože byl zjevně připravený, chyběly mu odpovědi na zásadní otázky, píše americký list New Yorker.
Foto: Reuters

Proč jste nezakročil proti Cambridge Analytice už v roce 2015?

Společnost Cambridge Analytica získala ze sociální sítě osobní informace 87 milionů uživatelů. Mark Zuckerberg ale otázky týkající se tohoto skandálu spíše nezvládl, hodnotí média.

Senátoři se v úterý zajímali, jestli společnost neporušila dohodu s Federální obchodní komisí (FTC), když oklamala uživatele, kteří věřili, že jejich data zůstanou soukromá. Zuckerberg o tom v tu chvíli údajně nevěděl. Facebook nedokázal odhalit identitu společnosti, která zadávala politické reklamy.

Senátor Patrick Leahy se Zuckerberga zeptal, proč proti Cambridge Analytice nezakročil už v roce 2015, když se o úniku dat dozvěděl. Zuckerberg řekl, že britská firma tehdy neměla na Facebooku žádný profil a nevyužívala ani reklamu. "Nebyla možnost, jak ji zablokovat," řekl.

Ve středu šéf Facebooku přiznal, že i jeho osobní data byla zneužita společností Cambridge Analytica. Zároveň potvrdil, že v tomto týdnu společnost začala uživatele informovat, zda se jejich data dostala do souboru, který byl zneužit. Neodpověděl přímo na dotaz, zda jeho firma přizpůsobí fungování sociální sítě tak, aby lépe osobní data uživatelů ochránila.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pavel Zeman se vzdal funkce státního zástupce, informoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ve funkci skončí na konci června

Zdroj: Domácí
Další zprávy