Extrémy nezmizí, zaplavení čeká New York

lem, ČTK, Reuters
1. 6. 2006 13:20
Berlín - Svět si bude muset na zničující hurikány i stoupající hladiny oceánů zvyknout. Na vině jsou pokračující klimatické změny.

Varuje před tím zpráva německé vlády, která byla zveřejněna v Berlíně.

Světová moře by mohla v dlouhodobém výhledu zaplavit pobřežní oblasti severní Evropy a ostrovní státy, jako jsou Maledivy, upozornil ředitel postupimského Institutu pro výzkum klimatu Hans-Joachim Schellnhuber.

Hurikány opět hrozí

Postupimský vědec Stefan Rahmstorf tvrdí, že hladina moří by mohla do roku 2100 stoupnout až o metr. V tom případě by podle studie zaplavení ohrožovalo Benátky, Petrohrad, ale i části New Yorku.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Sezóna hurikánů se blíží, rekord nepadne
  • Některé ostrovy už se začínají potápět
  • Letošní rok lámal teplotní rekordy

Budoucí hurikány budou podle poradního orgánu německé vlády pro otázky globálních změn životního prostředí ještě mnohem ničivější než dnes.

Pokračující okyselování moří oxidem uhličitým ohrožuje podle expertů stavy ryb. Emise skleníkových plynů by měly být více omezovány.

"Poprvé tu jsou uvedena ve vzájemném vztahu dvě ohrožení vyplývající z nadměrných emisí oxidu uhličitého, totiž skleníkový efekt a okyselení oceánů," uvedl Ulf Riebesell z Leibnizova institutu pro výzkum moří v severoněmeckém Kielu.

Studie jeho týmu rovněž ukázaly, že organismy vytvářející vápenaté schránky, jako jsou mořští mlži, plži a koráli, trvale poškozují okyselování moří.

Pod hladinou zmizí celé ostrovy

"V Grónsku a Antarktidě existují náznaky počínajícího rozpadu kontinentálních ledových mas, který by v příštích staletích mohl způsobit vzestup mořské hladiny o několik metrů," varují odborníci. Akutně ohrožena je většina tropických korálových útesů, které by mohly během 30 až 50 let zmizet.

Pod hladinou moře zmizí řada měst i celé ostrovy.
Pod hladinou moře zmizí řada měst i celé ostrovy. | Foto: Oceandots

Rozsáhlé oblasti podél břehů Evropy by mohly být zasaženy až za více stovek let. Vědci se ale obávají obrovské vlny uprchlíků, pokud budou vzestup hladin provázet hurikány a voda zaplaví pobřeží a malé ostrovní státy. Zhruba každý pátý obyvatel Země totiž žije v oblastech do 30 kilometrů od mořských břehů.

Experti požadují urychlená protiopatření. Emise skleníkových plynů musí být podle nich do roku 2050 ve srovnání s rokem 1990 sníženy zhruba na polovinu a růst teploty vzduchu musí být menší než o dva stupně Celsia ve srovnání s 19. stoletím, kdy byla průměrná teplota zhruba o 0,8 stupně nižší než dnes.

Nadměrný rybolov v oceánech musí přestat a nejméně 20 až 30 procent plochy moří by mělo být prohlášeno chráněnými zónami.

VÍCE O GLOBÁLNÍM OTEPLOVÁNÍ:

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Oteplení nás ohrozí, bojí se Nizozemci

Nizozemsko nepodceňuje zprávy o globálním oteplování

Foto: Aktuálně.cz

Londýn: Experti varují před hurikány

Bouří bude více, nebudou však dosahovat takové síly.

Foto: Jiří Kropáček

Globální oteplování: Otázky a odpovědi

Základní informace týkající se globálního oteplování.

Foto: Reuters

Navzdory Bushovi Američané Kjóto plní 

Přes čtyřicet milionů Američanů dodržuje předepsané emisní limity.

 

Právě se děje

Další zprávy