Islámábád - Více než 800 lidí zahynulo v důsledku horkého počasí, které poslední čtyři dny trápí jižní Pákistán.
Vláda finanční metropole Karáčí vyhlásila ve středu den volna, aby lidé mohli zůstat doma. Počet obětí v tomto městě dosáhl 780. Dalších 30 mrtvých hlásí ostatní okresy provincie Sindh, jejíž je Karáčí metropolí.
Tisíce lidí v nemocnicích
Zatímco v minulých dnech dosahovaly teploty v Karáčí 45 stupňů Celsia, dnes se snížily na 34 stupňů, sdělil meteorolog Abdur Rašíd. Představitelé nemocnic uvedli, že počet přijatých pacientů s dehydratací a úpalem je je oproti víkendu a pondělí podstatně menší.
Agentura AP s odvoláním na pákistánské úřady napsala, že ochlazení pravděpodobně znamená, že nejhorší období vedra má Pákistán za sebou. Naději pro oblast trpící horkem představují deště předcházející monzunové sezoně, které jsou předpovídány na druhou polovinu tohoto týdne.
Lidé kritizují vládu, že na krizi reaguje pomalu a nedostatečně. Řada obyvatel Karáčí viní úřady z pomalé reakce.
Při řešení krize je naopak aktivní pakistánská armáda. Zřizuje například centra pro pomoc lidem, kteří trpí úpalem.
V některých čtvrtích Karáčí v úterý protestovaly menší skupinky demonstrantů kritizujících kromě místní vlády i hlavního dodavatele elektřiny v oblasti K-Electric. Situaci zhoršují časté výpadky proudu, které značně omezují používání klimatizace a větráků.
Podfinancované služby
Bohatší obyvatelé města mají zpravidla doma generátory, jimiž v případě výpadku proudu udržují klimatizaci v chodu, chudí takovou možnost nemají.
Agentura Reuters upozornila, že veřejné služby v Pákistánu trpí nedostatkem financí také proto, že většina majetných lidí neplatí daně. Daň z příjmu podle Reuters platí méně než půl procenta Pákistánců a mezi hříšníky je i spousta poslanců.
Naději pro oblast trpící vedrem představují deště předcházející monzunové sezoně, které jsou předpovídány na druhou polovinu tohoto týdne.
Před měsícem podobným způsobem sužovala horka sousední Indii, kde v důsledku toho zahynuly téměř dva tisíce lidí.