Extrémní nadváhu mohou způsobit chybějící geny

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 2. 2010 0:01
Lidé, kteří budou v dospělosti extrémně tlustí se poznají mimo jiné podle toho, že mají v dospívání problémy s učením
Foto: Reuters

Londýn - Lidé, které trápí zdraví ohrožující obezita, za svou nemoc v mnoha případech nemohou. To je známý fakt. Nyní ale britští vědci přišli na to, že může být tato porucha způsobena absencí určitých genů v DNA.

Pacientům s několika desítkami kil navíc totiž chybí specifická část šroubovice genetického kódu.

Toto zjištění by mohlo být podle BBC v boji s obezitou klíčové. Pokud se skutečně ukáže, že sklon k obezitě lze v DNA vyčíst už v nejútlejším věku, léčbu nadváhy to značně ulehčí a zefektivní. Zkoumaní lidé většinou postrádali přibližně třicet stejných genů. 

"Kdybychom mohli identifikovat tyto lidi pomocí genetického testování, mohli bychom jim nabídnout vhodnější léčbu, například včasnější operaci," vysvětluje doktor Robin Walter z Univerzity v Cambridge, která výzkum prováděla.

U lidí, které nadváha netrápí, tato absence genů zjištěna nebyla. Zatímco je obezita považována za smrtící epidemii, která západní civilizaci sužuje kvůli nezdravému stravování a nedostatečnému pohybu, skutečným důvodem stále většího podílu tlustých lidí možná budou geny.

Na geny lze svést pouze nejhorší formy obezity

Zkoumaný vzorek obézních lidí měl tzv. BMI index vyšší než čtyřicet, což už představuje zdraví ohrožující nadváhu. Takových lidí je nyní ve Velké Británii asi 700 tisíc. Zajímavostí je, že lidé mající sklony k obezitě, mají v dospívání problémy s učením. Příčinu této souvislosti se zatím vědcům nepodařilo odhalit.

Dalším společným rysem pro "geneticky" obézní je, že byli štíhlí a začali tloustnout až v pubertě. Přesná funkce chybějících genů zatím není jasná.

 

Právě se děje

Další zprávy