Kyjev (od naší spolupracovnice) - Ukrajinský expremiér Pavlo Lazarenko, který byl počátkem listopadu propuštěn v USA po devíti letech z vězení, je znovu za mřížemi.
Aniž by se dostal na svobodu, byl jeden z kdysi nejbohatších Ukrajinců umístěn v imigrační věznici. Nemá totiž žádné doklady, které by jej k pobytu na území Spojených států opravňovaly.
Ze své vlasti tam někdejší politik, považovaný za "duchovního otce" strmé podnikatelské a následně i politické kariéry své slavné rodačky Julije Tymošenkové, uprchl před 14 lety s padělaným panamským pasem. Přestože si trest za praní špinavých peněz už odpykal, stráví patrně ještě několik měsíců v cele, než bude definitivně jasné, co s ním.
Útěk do Států
Kontroverzní ukrajinský politik, jenž hledal útočiště v USA, se chce - navzdory své pověsti i potenciálnímu ohrožení - vrátit do vlasti. Devětapadesátiletý muž, který z kolchozu v Dněpropetrovské oblasti na východě Ukrajiny vystoupal až na kyjevskou mocenskou špičku, působil v čele ukrajinského kabinetu v letech 1996 až 1997.
Byl jednou z nejvlivnějších osobností postsovětské Ukrajiny. V roce 1999 se ovšem ocitl v kalifornském vězení. V USA byl odsouzen za praní špinavých peněz ve výši 280 milionů dolarů, vydírání a finanční machinace ve vlasti. Devět let pak strávil v cele a pět v domácím vězení v San Francisku.
Přestože mu majetek i značná část financí byla zabavena, stále prý vlastní stovky milionů dolarů.
Nevzdává se ani politických ambicí. Letos se pokusil za svou stranu Hromada (Společnost) kandidovat do parlamentu. Podobně jako Tymošenková, která si již druhý rok odpykává sedmiletý trest za zneužití úředních pravomocí, však nebyl ani zaregistrován.
Odsouzen, navzdory žádosti o azyl
Ukrajinský expremiér a poslanec byl ještě před útěkem do USA trestně stíhán na Ukrajině. Obviněn byl z defraudace státních prostředků a podílu na vraždách. Když byl zbaven imunity, uprchl do Řecka a následně do USA.
S falešným pasem byl zadržen na letišti v New Yorku. Přestože se na americké úřady obrátil s žádostí o politický azyl a tvrdil, že jej pronásleduje ukrajinský režim, byl zatčen a odsouzen. Poslední rok strávil ve věznici Terminal Island poblíž Los Angeles.
Hvězdný vzestup i pád své někdejší spolupracovnice Lazarenko sledoval celá léta z vězení. Podle některých expertů by se teď mohl stát žádaným svědkem v soudním procesu spojeném s činností společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), kterou údajně s jeho požehnáním řídila právě Tymošenková.
Tymošenková už více než dva týdny drží hladovku - na protest proti údajnému zfalšování výsledků parlamentních voleb.
Oslabená žena, jež se prý kvůli zdravotnímu stavu vůbec nemůže hýbat, má podporu světových politiků. Setkat se s ní chce i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která ji považuje za politického vězně.
Obvinění z vraždy
Podle ukrajinských expertů by Lazarenko mohl být zatčen, jakmile se objeví na Ukrajině. Někdejší zástupce ukrajinského generálního prokurátora Mykola Obichod tvrdí, že expremiér je obviněn z vraždy dvou ukrajinských politiků Vadima Heťmana a Jevhena Ščerbaně, přijetí úplatků ve výši více než 100 milionů dolarů a rozkrádání státního majetku v rozsahu 15 milionů dolarů a 20 milionů hřiven.
Z podílu na vraždě Ščerbaně je podle zástupců ukrajinské justice podezřela i Tymošenková. Ukrajinské oficiální zdroje již několikrát naznačily, že z účtů firem, které vlastnila, byly uhrazeny peníze pachatelům vraždy.
Lazarenkův americký advokát Daniel Horowitz v rozhovoru pro Radio Svoboda uvedl, že jeho klient má stále na Ukrajině politický vliv. "Víte, co se na Ukrajině děje kolem Tymošenkové. On (Lazarenko) je klíčová postava a všechno bude záviset na tom, jakou pozici zaujme ve vztahu k Tymošenkové," řekl v rozhovoru pro Radio Svoboda.
Za dobu svého věznění v USA se Lazarenko stačil rozvést a pak oženit se svou překladatelkou, která mu porodila tři děti. Z bývalého manželství má také tři děti a svou "mnohodětností" se obhajoval dokonce u soudu, který mu nakonec trest o pár měsíců zkrátil.