Washington - Rozsáhlé poškození japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v březnu zasáhlo zemětřesení a následně vlna tsunami, nedá spát politikům ani odborníkům po celém světě.
Zatímco v Evropě padají rozhodnutí o odklonu od jaderné energetiky, ve Spojených státech navrhuje skupina expertů, již svolala americká regulační komise, lepší zabezpečení tamních reaktorů před vzácnými katastrofami.
Zpráva, z níž cituje agentura AP, obsahuje řadu doporučení, která by měla zlepšit zajištění 104 amerických reaktorů před riziky, s nimiž se při jejich budování nepočítalo.
Priority? Elektřina a chlazení
Jde mimo jiné o opětné vyhodnocení rizika zemětřesení a záplav, zajištění účinné reakce na současné poškození několika reaktorů a zajištění možnosti ochlazovat nádrže s palivem po katastrofě.
Ve všech nynějších jaderných elektrárnách a u všech nových reaktorů by mělo být zajištěno, že budou schopny se vypořádat s kompletním výpadkem elektrického proudu po dobu osmi hodin a že budou schopny ochlazovat radioaktivní jádro a nádrže s použitým palivem po 72 hodin.
Rizika zemětřesení a záplav by měla být znovu vyhodnocena do deseti let s využitím nejmodernějších vědeckých poznatků.
Elektrárny by také měly vypracovat nouzové plány pro případ současného poškození několika reaktorů (jak se to stalo ve Fukušimě). Teď se většina nouzových plánů vztahuje k eventualitě poškození jen jednoho reaktoru.
Experti uvedli, že provoz amerických jaderných elektráren neznamená nyní žádné bezprostřední riziko pro veřejné zdraví a pro životní prostředí. Připustili ale, že ne všichni jejich provozovatelé věnují regulím vypracovaným komisí stejnou pozornost.
Komise po nehodě ve Fukušimě nařídila ve všech jaderných elektrárnách inspekci s cílem zjistit, zda plní bezpečnostní nařízení vydaná po teroristických útocích z 11. září 2001 a jsou schopny čelit extrémním nehodám. Její inspektoři našli jen drobné problémy, z nichž žádný bezpečnost neohrožoval.