Experti OSN: Afričané v Belgii čelí "zakořeněnému" rasismu

ČTK ČTK
11. 2. 2019 22:24
Rasová diskriminace vůči lidem z Afriky je v belgických institucích zakořeněná. S tímto závěrem dnes přišla v předběžné zprávě o situaci v Belgii pracovní skupina expertů OSN pro otázky osob afrického původu. Belgie by se podle ní měla omluvit za zločiny spáchané v Kongu během koloniální nadvlády, informovala agentura AP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Kořeny dnešního porušování lidských práv leží v nedostatečném uznání skutečného rozsahu násilnosti a nespravedlnosti kolonizace," uvádějí pracovníci OSN, podle nichž by Belgie měla zvážit reparace vůči Kongu "ve snaze uzavřít temnou kapitolu v dějinách a jakožto prostředek usmíření a zahojení".

Počínání Belgie během nadvlády nad Kongem je podle AP považováno za jeden z nejhorších případů koloniálních zločinů. Africká země o rozloze asi 80krát větší než Belgie byla mezi lety 1885 a 1908 v podstatě soukromým majetkem krále Leopolda II, jehož vojáci brutálním způsobem terorizovali domorodce, zatímco Belgie těžila z místního přírodního bohatství. Počet obětí Leopoldovy koloniální vlády odhadují historici v řádu několika milionů. Belgickou kolonií bylo Kongo až do roku 1960.

Za "zvěrstva spáchaná při kolonizaci" by se belgická vláda měla omluvit, míní pracovní skupina OSN. Ta navíc uvádí, že rasismus je v Belgii stále rozšířený, i když vládu chválí za úmysl bojovat proti němu.

"Znepokojuje nás lidskoprávní situace lidí afrického původu v Belgii, kteří zažívají rasismus a rasovou diskriminaci," cituje AP zprávu odborníků OSN. "Jasné důkazy svědčí o tom, že rasová diskriminace je v belgických institucích zakořeněná," pokračuje dokument.

Úřad belgického premiéra uvedl, že vláda se k závěrům vyjádří teprve, až zprávu OSN prostuduje. Konečné závěry mají být zveřejněny v září.

 

Právě se děje

Další zprávy