Experti: Největší výzvou nového prezidenta je Pákistán

Roman Gazdík
11. 10. 2008 17:00
Nestačí jen bojovat, vyzvala expertní studie
Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA
Afghánistán je nebezpečnější kvůli tomu, že Taliban podniká útoky ze svých skrýší v Pákistánu, tvrdí USA | Foto: Reuters

Washington - Nejdůležitější zahraničněpolitickou otázkou, kterou se bude zabývat příští prezident Spojených států, je vztah USA k Pákistánu.

Alespoň podle 46stránkové zprávy Washingtonem podporovaného Institutu pro mír (USIP), kterou vypracovalo šestnáct bývalých členů administrativ, tajných služeb a nezávislých think tanků.

„Afghánistán nemůže uspět bez úspěchu v Pákistánu a naopak," citovala ze zprávy agentura IPS. Zájmy USA v oblasti jsou údajně „ nyní ohroženy více než kdy dříve od té doby, co byl z Afghánistánu vytlačen roku 2001 Taliban."

Nejen válčit, také vybudovat školy

Zpráva, která vyzývá k „přehodnocení celkového postoje k Pákistánu", upozorňuje na několik věcí, které jsou pro úspěch v boji proti afghánskému a pákistánskému odporu klíčové.

USA jsou mezi některými Pákistánci velmi neoblíbeným státem
USA jsou mezi některými Pákistánci velmi neoblíbeným státem | Foto: Reuters

Je to zaprvé „přenesení centra váhy v americko-pákistánských vztazích z vojenského na nevojenské angažmá."

Zde je údajně potřeba podpořit zákon čekající na schválení v Kongresu, který by poskytl Islámábádu 1,5 miliardy dolarů ročně na školství, zdravotnictví, vodohospodářství a podporu prosazování zákona. Klíčem je, aby peníze šly do programů, jejichž výsledky lze snadno monitorovat.

Peníze?Pouze za výsledky

Vztahem mezi poskytnutými prostředky a dosaženými výsledky se zabývá i další doporučení. Ačkoliv Washington dal Pákistánu od září 2001 jedenáct miliard dolarů - většinou vojenské - pomoci, na boji s povstalci se to údajně příliš neprojevilo.

„Pákistánská armáda musí pochopit, že její nezdar významně sníží vojenskou pomoc USA," vyzvali experti. Islámábád má být dle nich přinucen používat finance na to, k čemu byly určeny.

Ve světle údajně nedostatečného nasazení pákistánské armády proti militantům studie doporučuje, aby se Spojené státy i nadále uchylovaly k přeshraničním útokům na ozbrojence, a to i bez konzultace s Islámábádem. Upozorňují však, že to musí být činěno s velkým rozmyslem.

Bývalý prezident a armádní velitel Parvíz Mušaraf dostával peníze, ale výsledky jim podle studie neodpovídaly
Bývalý prezident a armádní velitel Parvíz Mušaraf dostával peníze, ale výsledky jim podle studie neodpovídaly | Foto: Reuters

Útočit, ale opatrně

„Spojené státy si musí uvědomit, že každý útok s sebou nese nevýhodu v podobě podkopání dlouhodobých cílů USA týkajících se stabilizace Pákistánu a prevence zesílení radikálních sil v zemi."

Kromě toho je třeba počítat i s negativní reakcí pákistánské vlády - což může ohrozit dodávky pro americké vojáky v Afghánistánu, jako se to už stalo po pozemním útoku amerického komanda v Jižním Vazíristánu před měsícem.

Přes Pákistán přitom prochází 80 procent amerických zásob. Také Rusko nedávno pohrozilo, že zastaví dodávky přes své území.

 

Právě se děje

Další zprávy