Expert: Spojené státy modrají, republikánům ujíždí vlak

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Roman Gazdík
2. 5. 2009 13:37
Třetí část rozhovoru s jedním z nejznámějších výzkumníků veřejného mínění

Praha - Prvních sto dní ve funkci, které tento týden dovršil Barack Obama, bývá pro nového amerického prezidenta klíčovým mezníkem. S pomyslným úderem gongu, který ohlašuje konec tradiční "doby hájení", se na něj slétnou komentátoři a analytici ze všech stran, aby hodnotili, jak se mu daří či nedaří plnit předvolební sliby.

Všímají si, zda působí ve funkci jistě, nebo nejistě, jestli se mu daří spolupracovat s Kongresem a jaké navázal vztahy se zahraničními státníky.

U Obamy, jenž svou osobou i samotnou kampaní symbolizoval "změnu, které se dá věřit", je toto období dvojnásob sledované. Podle Johna Zogbyho, jednoho z nejpovolanějších odborníků na toto téma, však zatím Američané Obamovy kroky hodnotí vesměs kladně.

Zogby, jehož společnost pro výzkum trhu Zogby International dnes působí v 70 zemích světa, poznamenává, že kromě nepopularity George Bushe Obamovi při volbách v některých klíčových státech pomohly i demografické změny, kterými teď USA prochází.

Texasané za Obamu. Texas nakonec volil republikána, demograficeké změny a posun doleva jsou však patrné i zde
Texasané za Obamu. Texas nakonec volil republikána, demograficeké změny a posun doleva jsou však patrné i zde | Foto: Reuters

Zogby poskytl Aktuálně.cz během své návštěvy Česka rozsáhlé interview, jehož třetí část vám nyní přinášíme. Zogby byl v Česku soukromě. Navštívil zde svého syna, Jeremyho Zogbyho, který zde učí historii na Metropolitní univerzitě Praha.

První vlna modrání

Během předvolební kampaně se dost živě debatovalo o tom, že se některé tradičně republikánské (červené) státy v USA mění v demokratické (modré). Bylo to pouze vlivem Obamy, nebo tu pozorujete nějaké dlouhodobé faktory?

Ano, jsou tu důležité demografické změny. Nešlo jen o odpor k Georgi W. Bushovi a konzervativismu. Můžeme vysledovat velký nárůst toho, o čem mluvíme jako o "kreativní třídě", tedy lidí přicházejících s novými nápady, jako jsou architekti, inženýři, vysoce odborní pracovníci apod.

New Hamsphire byl červený, teď je jednoznačně modrý. Virginia zaznamenala obrovský nárůst kreativní třídy na severovýchodě, na předměstích Washingtonu. Ze stejného důvodu je modrá Severní Karolína. Obrovský nárůst je i na jihu Floridy, taky modrá. Nové Mexiko, Colorado - a upřímně, pokud by nebyl John McCain z Arizony, byla by taky modrá.

Infobox
Autor fotografie: Zogby International

Infobox

John Zogby (*1948) je prezidentem společnosti Zogby International a jedním z nejznámějších výzkumníků veřejného mínění na světě, výzkumu mínění se věnuje od založení firmy v roce 1984.

Zogby International nyní pracuje v sedmdesáti zemích světa, proslulost si však získala zejména svými průzkumy amerických prezidentských voleb.

John Zogby je členem správní rady Arabsko-amerického institutu, který vede jeho bratr James. Je ženatý, má tři syny. Označuje se za demokrata.

Tohle je první vlna, myslím, že uvidíme také jiné státy, které zmodrají.

Myslíte, že by státy, které jste zmínil, volily demokrata, i kdyby zde nebyl Obama a předchozích osm let vlády George W. Bushe?

Myslím, že pokud by se John McCain minulý rok ucházel o přízeň voličů stejným způsobem jako v roce 2000, měl by lepší vyhlídky (tehdy byl více sám sebou, tedy středovým republikánem, a mnohem méně se snažil zavděčit konzervativcům - pozn. red.). Viděli jsme teď také ale obrovské nadšení u etnických menšin a mladých lidí, kteří volili v poměrně velkém množství a pomohli tyto státy změnit z červených na modré.

Čili se domníváte, že například Virginia a Severní Karolína budou od nynějška volit demokratické kandidáty?

Ve svém oboru jsem se naučil předpovědi přenechávat Bohu. Ale když se podíváme na čísla a tendence, zdá se, že ano.

Posun k centrismu

Byli jsme svědky historické změny ve způsobu, jakým státy obecně volí?

Ano. Pokud se podíváte na volby roku 2000 a 2004, byly státy jasně červené nebo jasně modré a zdálo se, že je to napevno. Byly tu malé změny tu a tam, to ano. Teď ale došlo k velkým demografickým změnám, o kterých jsem mluvil, a podepsalo se na tom také to, že se konzervativní politice George W. Bushe nepodařilo odpovědět na potřeby mladých lidí, menšin a kreativní třídy.

Co bylo skutečně v roce 2008 důležité, byla na americké poměry obrovská účast voličů. V roce 1992 se voleb účastnilo 92 milionů voličů, v roce 2000 to bylo 105 milionů, v roce 2004 120 milionů, v roce 2008 135 milionů.

Všiml jste si nějakých politických reakcí a nových nápadů, které by na tyto změny reagovaly?

Upřímně - ne. Například v Kongresu. To, co voliči naznačují, je, že by ocenili nadstranickost, politiku, která je centristická, a nikoli otevřeně demokratická či republikánská. Myslím, že prezident tomu rozumí. Ale udělal také několik chyb, jako například to, že předal vyjednávání o detailech stimulačního ekonomického balíčku demokratickým zákonodárcům v Kongresu, kteří z něj učinili velice stranický zákon.

Republikáni chybují

Jaká je z toho cesta ven pro republikány? Budou i nadále prosazovat malou vládu s omezenou mocí, nebo přijde univerzální obrat k většímu utrácení?

Na to lze pohlížet několika možnými způsoby. Zaprvé republikáni dělají velkou chybu v tom, že se pokoušejí upevnit svou konzervativní základnu, která jim nedá více než 30 nebo 35 procent hlasů, což nestačí. Právě tím, že se obracejí proti daňové zátěži, zdůrazňují malou vládu a pláčou nad "socialismem".

Úspěch mají jen ty strany, které osloví centristické voliče
Úspěch mají jen ty strany, které osloví centristické voliče | Foto: Reuters

Úspěšné politické strany jsou v americké tradici "vžezastřešující strany". Musíte vytvořit koalici své tradiční báze s centristy a nezávislými, a republikáni se tomu nyní snaží vyhnout.

Druhým problémem je, že vidíme změny i mezi samotnými republikány. Eliminovali koncept umírněného republikána. V Kongresu už nejsou žádní umírnění republikáni ze Severovýchodu a Středozápadu.

Republikáni ze sebe nyní dělají ryze konzervativní stranu a to nemá budoucnost.

 

 

Právě se děje

Další zprávy