Expert: Izrael může vést dlouhou válku

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
18. 7. 2006 0:00
Rozhovor - Budou-li pokračovat útoky na jeho území, bude Izrael stupňovat své vojenské akce, předvídá pro Aktuálně.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

A: Jak dlouho může trvat současná fáze operace, kdy Izrael útočí na strategické cíle a vynucuje si námořní i vzdušnou blokádu Libanonu?

Operace Izraele je velmi dobře připravena. Pokud libanonská vláda neustoupí a Hizballáh nepropustí zajaté vojáky, Izrael bude svou sílu demonstrovat dál. V této fázi je to nátlaková akce. Pokud bude Libanon útoky opětovat, budou se izraelské akce stupňovat.

A: Hizballáhu se podařilo zasáhnout Haifu. Jak je účinná izraelská protiraketová obrana?

Izraelská protiraketová obrana je dostatečně účinná proti raketám, které například byly používány během války v Zálivu. To, co zasáhlo Haifu, byly rakety typu kaťuša. To jsou rakety, které mapujete, ale obrana proti nim není tak účinná.

A: Jak je pravděpodobná pozemní ofenziva Izraele do Libanonu?

Důležité je, že je pokryt vzdušný prostor. To umožňuje spuštění pozemní operace. Pokud by ale k ní došlo, byla by mířena přímo proti sídlům Hizballáhu a jejím účelem by bylo vyhledání izraelských vojáků. Může to být jednorázová akce, pokud bude Izrael vědět, kde jsou vojáci.

A: Izraelci oznámili, že se stáhli z centrální části pásma Gazy. Má izraelská armáda kapacitu provádět současně dvě takovéto operace?

Pozemní izraelská armáda je velmi silná, její výzbroj je na absolutně špičkové úrovni. Kapacitu určitě armáda na vedení dvou operací má. Je otázkou, do jaké míry bude chtít izraelské vedení riskovat životy dalších vojáků.

Kouř stoupá ze sídla Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu - následek izraelského dosud nejsilnějšího bombardování.
Kouř stoupá ze sídla Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu - následek izraelského dosud nejsilnějšího bombardování. | Foto: ČTK/AP

A: Jaké je riziko, že bude do konfliktu vtažena Sýrie?

To je v tuto chvíli velmi hypotetická otázka. Pokud by k tomu došlo, rozhořel by se tam konflikt, který nebyl na Blízkém východě víc než 30 let. Nikdo nechce, aby k tomu došlo. Ale těžko se to dá úplně vyloučit.

A: V Izraeli se objevuje kritika armády, že nezabránila únosům vojáků. Mohla to udělat?

Taková věc, jako jsou únosy,  se můžet stát. Vzhledem k situaci v tomto regionu to není věc, která by byla úplně překvapivá.

A: Pokud by se Izraeli podařilo Hizballáh rozbít, jak o tom hovořil ministr obrany Perec, jak by to bylo významné?

Pro Izrael by to bylo velmi výhodné a to nejlepší, co by si mohl přát. Je však otázka, kam by se Hizballáh přesunul. Naskýtá se možnost přesunutí do Íránu, odkud je Hizballáh podporován.

 

Právě se děje

Další zprávy