Michail Chodorkovskij už nepovede opoziční hnutí Otevřené Rusko

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 17:56
Michail Chodorkovskij, bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus, později nejznámější ruský vězeň, končí v čele opozičního hnutí Otevřené Rusko. "Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností," řekl na konferenci hnutí v Tallinnu odpůrce Kremlu, který dnes žije v exilu. Hnutí podle Chodorkovského usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje "vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje". Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.
Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Tallinn - Bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus, později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij v sobotu ohlásil odchod z čela opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil. "Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností," řekl v Tallinnu, kde v sobotu začala dvoudenní konference hnutí.

Odpůrce Kremlu a někdejší miliardář dlouhá léta vězněný za údajné defraudace a krádeže ropy žije nyní v exilu.

Hnutí podle Chodorkovského usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje "vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje".

Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

Chodorkovskij na konferenci navrhl podpořit v prezidentských volbách Alexeje Navalného.

Konference v Tallinnu se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nemohli zúčastnit všichni delegáti. Například zástupcům z Udmurtska úřady zabavily pasy, koordinátor hnutí v Irkutsku zažil domovní prohlídku a šéf odbočky v Tatarstánu stanul před soudem kvůli "ironické demonstraci" nazvané "My jsme pro Putina".

 

Právě se děje

Další zprávy