Michail Chodorkovskij už nepovede opoziční hnutí Otevřené Rusko

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 17:56
Michail Chodorkovskij, bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus, později nejznámější ruský vězeň, končí v čele opozičního hnutí Otevřené Rusko. "Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností," řekl na konferenci hnutí v Tallinnu odpůrce Kremlu, který dnes žije v exilu. Hnutí podle Chodorkovského usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje "vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje". Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.
Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Tallinn - Bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus, později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij v sobotu ohlásil odchod z čela opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil. "Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností," řekl v Tallinnu, kde v sobotu začala dvoudenní konference hnutí.

Odpůrce Kremlu a někdejší miliardář dlouhá léta vězněný za údajné defraudace a krádeže ropy žije nyní v exilu.

Hnutí podle Chodorkovského usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje "vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje".

Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

Chodorkovskij na konferenci navrhl podpořit v prezidentských volbách Alexeje Navalného.

Konference v Tallinnu se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nemohli zúčastnit všichni delegáti. Například zástupcům z Udmurtska úřady zabavily pasy, koordinátor hnutí v Irkutsku zažil domovní prohlídku a šéf odbočky v Tatarstánu stanul před soudem kvůli "ironické demonstraci" nazvané "My jsme pro Putina".

 

Právě se děje

před 6 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy