Rusko zakázalo Chodorkovského opoziční hnutí. Jen několik dní před demonstracemi

ČTK ČTK
27. 4. 2017 11:10
Ruská generální prokuratura označila opoziční hnutí Otevřené Rusko za nežádoucí a zakázala jeho činnost. Hnutí, které v exilu založil odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij, se právě chystalo na víkendové demonstrace proti režimu a prezidentovi Vladimiru Putinovi. Na základě rozhodnutí Moskvy ale organizace nesmí v Rusku vykonávat žádnou činnost - včetně nakládání s majetkem.
Zakladatel hnutí Michail Chodorkovskij.
Zakladatel hnutí Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Moskva - Moskva zakázala činnost opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil někdejší nejbohatší Rus a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Oznámil to ve čtvrtek ruský tisk s odvoláním na rozhodnutí generální prokuratury.

Ta svůj verdikt doprovodila konstatováním, že Chodorkovského organizace je v Rusku nežádoucí.

Činnost Otevřeného Ruska úřady zakázaly jen několik dní před demonstracemi, které hnutí do ruských měst svolalo na tento víkend. Jejich cílem měl být protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi spojený s výzvami k jeho odstoupení.

Sám Chodorkovskij na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů.

Na základě verdiktu generální prokuratury se nyní Otevřené Rusko ocitne na seznamu zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž činnost je v Rusku nežádoucí. Tento seznam spravuje ministerstvo spravedlnosti a podle agentury Interfax je na něm v současnosti sedm subjektů.

Podle ruských zákonů "nežádoucí organizace" nesmí v Rusku vykonávat žádnou činnost, což se mimo jiné týká finančních převodů a nakládání s jiným majetkem.

Pokud někteří členové organizace zákaz poruší, hrozí jim až šest let vězení.

Za demonstrace nepovolené místními úřady mohou být navíc lidé postiženi pokutami a administrativními tresty, v případě opakovaného porušování i vězením.

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za údajné finanční podvody a obří krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde nyní žije.

Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale "obyčejný zloděj".

Video: Jeden svět
 

Právě se děje

Další zprávy