Evropští socialisté u sebe nechtějí Fica

pat, tof
5. 7. 2006 14:17
Štrasburk - Novým slovenským premiérem jmenoval prezident Roberta Fica. Problémy, jakým bude čelit v Evropě, jsou větší, než čekal.
Předseda Slovenské národní strany Ján Slota, předseda Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar a předseda strany Směr - sociální demokracie Robert Fico podepsali 2. července v Bratislavě koaliční smlouvu.
Předseda Slovenské národní strany Ján Slota, předseda Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar a předseda strany Směr - sociální demokracie Robert Fico podepsali 2. července v Bratislavě koaliční smlouvu. | Foto: čtk

Nová slovenská vláda ještě nestačila ani sepsat svůj program, a už čelí velmi ostré kritice z Evropského parlamentu (EP).

Jeho sociálně demokratická frakce na úterním zasedání přijala usnesení, ve kterém odsoudila vládu Smeru se Slovenskou národní stranou.

Robert Fico se dnes s vedením frakce ve Štrasburku setkal, obavy poslanců však nerozptýlil. "Shodli jsme se, že se neshodujeme," řekl předseda frakce Martin Schulz. "Nemůžeme akceptovat, aby se sociální demokracie spojila ve vládě s extremisty. Není to jen věc taktiky, ale zásad," vysvětlil Schulz.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Co chce nová vláda prosadit

  • Dvě sazby DPH, nižší pětiprocentní má být na potraviny a léky od ledna 2007
  • Zrušení poplatků za návštěvu lékaře, pobyt v nemocnici a recepty
  • Zastavit privatizaci zbývajících státních podniků, jako je například nákladní železniční doprava
  • Prošetřit privatizace dokončené těsně přes volbami, například prodej bratislavského letiště
  • Dodatečné zdanění vysokých zisků bank
  • Stáhnout slovenské vojáky z Iráku

Co by se měnit nemělo

  • Devatenáctiprocentní daň pro fyzické a právnické osoby
  • Spoření do důchodkových fondů

 

Klíčové členové nové vlády

Robert Fico, premiér (Smer - SD) Štefan Harabín, ministr spravedlnosti (HZDS) Robert Kaliňák, ministr vnitra (Smer) Ján Počiatek, ministr financí (Smer) Ján Kubiš, ministr zahraničí (navržen za Smer) Ján Mikolaj, ministr školství (SNS)

Musíme jim zastavit členství

Socialističtí poslanci EP vyzvali vedení Evropské socialistické strany, aby tento problém co nejdříve projednalo. Považují přitom za nezbytné, aby bylo Ficovu Smeru pozastaveno členství ve straně.

"O samotném pozastavení členství ale nemůžeme jako parlamentní frakce rozhodnout, to musí učinit vedení Evropské socialistické strany," řekl deníku Aktuálně.cz evropský poslanec za ČSSD Libor Rouček.

Nejsilnější strana slovenské vládní koalice Směr Roberta Fica je členem Evropské socialistické strany a její tři poslanci zasedají v parlamentní frakci socialistů.

Fico: Moje vláda bude sociálně demokratická

Fico si po dnešním setkání s šéfem socialistické frakce Schulzem ponechal svůj názor. "Nevidím důvod, proč bychom tyto věci neřešili pragmaticky," řekl po schůzce.

"Vláda, kterou vedu, představí sociálně demokratický program se všemi základními prvky. Bude zaručovat status quo všem národnostním menšinám na Slovensku. Vláda bude plnit všechny mezinárodní závazky," ujistil slovenský premiér.

Jde už o druhý ostrý vzkaz, kterého se Ficovi od evropských socialistů dostalo. Nad složením slovenské vládní koalice vyjádřili v dopise slovenskému premiérovi "nejvážnější obavy" předsedové Evropské socialistické strany (ESS) a její poslanecké frakce v Evropském parlamentu Poul Nyrup Rasmussen a Martin Schulz.

Spojení s rasisty je nepřijatelné

"Považujeme stanoviska přinejmenším jednoho z vašich koaličních partnerů za neslučitelná s jádrem sociálně demokratických hodnot, včetně respektování práv etnických menšin a demokracie," píší oba v dopise Ficovi.

Schulz dokonce ve Štrasburku prohlásil, že "spojenectví sociálních demokratů s krajně pravicovou, rasistickou a netolerantní stranou je nepřijatelné".

Fico tvrdí, že nic není tak horké, jak se na první pohled zdá a vše vysvětlí při své návštěvě Evropského parlamentu. Po jmenování u prezidenta Ivana Gašparoviče uvedl, že jeho vláda bude proevropská a dodržující všechny mezinárodní závazky země. Pozdě večer se vláda sešla na prvním jednání.

Fica nekritizují pouze socialističtí soukmenovci. Přizvání "ultranacionalistické" a "xenofobní" SNS do slovenské vlády ostře kritizoval i šéf nejsilnějšího, konzervativního klubu v EP Hans-Gert Pöttering.

Ke kritice se nepřidala Evropská komise Unie v minulosti zareagovala na vstup rakouské krajní pravice do vlády "diplomatickými sankcemi" vůči Vídni, při nedávném vstupu populistů do polské vlády už se ale takového kroku zdržela.

 

Právě se děje

Další zprávy