Schůzky mezi Trumpovými spojenci a evropskými diplomaty se podle informací CNN odehrávají v soukromých klubech, hotelech, na ambasádách či v sídlech think-tanků. Diplomaté se vyptávají na Trumpovy záměry a personální obsazení jeho budoucího kabinetu v případě, že by vyhrál volby. V tomto ohledu v uvažování diplomatů významně figuruje snaha ochránit NATO a zajistit, že Ukrajina nepřijde o podporu ve válce s Ruskem.
Zatímco se velvyslanci a další diplomaté snaží navázat kontakt s lidmi, kteří by mohli vědět, co Trump plánuje, po ambasádách kolují neformální seznamy některých bývalých vysoce postavených exprezidentových spolupracovníků. Včetně bývalého ředitele amerických tajných služeb Johna Ratcliffa, exministra zahraničí Mikea Pompea, exporadce pro národní bezpečnost Roberta O'Briena a Keitha Kellogga nebo někdejšího hlavního bezpečnostního poradce Trumpova viceprezidenta Mikea Pence.
Velvyslanci z větších zemí a velvyslanci, kteří jsou ve Washingtonu již několik let, mají snazší přístup k Trumpovi než ti, kteří jsou ve Washingtonu noví, nebo pochází z menších zemí, uvedlo několik diplomatů.
Počínání diplomatů před listopadovými prezidentskými volbami přitom ostře kontrastuje s obdobím před volbami v roce 2016, kdy většina diplomatů očekávala vítězství HIllary Clintonové a nevyvíjela příliš velké snahy spojit se s Trumpovými spojenci. Nyní se však podle CNN poučili.
"Nejsme tak nervózní, protože víme, že s Trumpem jde především o vztahy," řekl jeden z evropských diplomatů, který působil ve Washingtonu už za Trumpovy vlády. Dodal, že kontakt s americkým exprezidentem je potřeba navázat od samého začátku.
Není jasné, jak velký vliv na Trumpa a jeho kampaň mají, ale zdroje CNN uvádějí, že diplomaté obcházejí republikánské think-tanky a domlouvají si schůzky s bývalými členy Trumpova kabinetu, aby získali alespoň částečný přehled.
Britský ministr zahraničí a expremiér David Cameron před návštěvou Washingtonu v pondělí povečeřel s Trumpem v jeho floridském sídle. Mluvčí britské vlády to označil za standardní praxi, kdy ministři jednají s opozičními kandidáty spojeneckých zemí. Schůzku podle zdrojů CNN Trumpově kampani navrhla britská vláda.
Tématem společného rozhovoru byly podle Trumpovy kampaně výdaje na obranu v NATO, nadcházející volby v USA a Británii a "ukončení zabíjení na Ukrajině". Cameron se odmítl zabývat podrobnostmi schůzky, ale řekl, že každému, s kým hovoří, vášnivě vysvětluje, že podpora Ukrajiny je "investicí do bezpečnosti USA" a "je dobrá pro americká pracovní místa".
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své lednové návštěvy USA zase promluvil v konzervativní analytické nadaci Heritage Foundation. Podle zdrojů CNN místo Stoltenbergův tým vybral záměrně ve snaze oslovit republikány vzhledem k tomu, že by Trump mohl vyhrát listopadové volby, a obavám ohledně toho, zda by ctil závazky vůči NATO.