Když někdo rozkrade dotace, musíme ho potrestat. EU to za nás neudělá, řekl v chatu Zdechovský

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2017 10:36
Od svého vstupu do EU dostala Česká republika od Bruselu více než 1,1 bilionu korun. Po odečtení příspěvků do evropského rozpočtu je to čistý příjem 640 miliard. Podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského by bylo nejlepší, kdyby ale dotace šly především na vědu a budování infrastruktury. "Placení hotelů, golfových resortů nebo nevěstinců a podobné projekty byl úlet. Ale jak mi nedávno říkal jeden německý kolega – všichni si tím museli projít," popsal v chatu se čtenáři Aktuálně.cz.
Online rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským
Rozhovor skončil
Tomáš Zdechovský v úterý odpovídal čtenářům.
Přečíst si rozhovor

Praha - V roce 2020 začne nové rozpočtové období Evropské unie. To mimo jiné ovlivní, kolik evropských peněz poplyne do České republiky, která úspěšně čerpá dotace.

Od svého vstupu do EU dostala od Bruselu více než 1,1 bilionu korun. Po odečtení příspěvků do evropského rozpočtu je to čistý příjem 640 miliard.

Podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského ale jednou nastane moment, kdy naopak Česko bude přispívat "chudším" státům EU. "Odhad je cca kolem roku 2028," uvedl v online rozhovoru na Aktuálně.cz.

Podle něj by bylo nejlepší, kdyby peníze z dotací šly především na vědu a budování infrastruktury. "Placení hotelů, golfových resortů nebo nevěstinců a podobné projekty byl úlet. Ale jak mi nedávno říkal jeden německý kolega - všichni si tím museli projít. Jen pevně doufám, že se z toho poučíme a nebude se to opakovat," odpověděl jednomu ze čtenářů.

V takových případech je důležité, aby byli dotyční i potrestaní. "Ale to za nás opět neudělá EU, ale musíme to udělat sami," dodává europoslanec.

Online rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským

Rozhovor skončil
27. 6. 2017
Ptá se: Janka

Jak je mozne, ze Babis získává tolik dotaci? Je to opravdu jen o tom, ze se absolutně nestydí a bez zkrupuli zazada v každé vyzve nebo tam toho je vic?
Diky.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Janko,
pan Babiš je jeden z největších majitelů půdy v České republice a výrobce potravin. A ti prostě dostávají z EU dotace - zde je přístup ke každému stejný, i k panu Babišovi. Může se nám to opakovaně nelíbit, ale je to pravda. V současné době se začalo diskutovat o rozpočtu EU po roce 2020. Tam to vypadá, že se struktura a výše dotací v zemědělství nejspíše změní.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Marta Zelenkova

Jaký je smysl systému přispívat i čerpat v různém měnícím se poměru ?Nebylo by logické po určitý čas za dohodnutých podmínek buď čerpat nebo přispívat v rámci solidarity a ekonomického stavu jednotlivých členůEU samozřejmě s kontrolou, že čerpající stát usiluje o zvýšení efektivity národního hospodářství a postupně se stal z čerpajícího příspěvkový. Pokud by se v ideálním stavu všechny státy staly přispívajícími, společný výtěžek by EU využila pro kolektivně dohodnutý účel např.pro pomoc mimo EU k humanitár účelům atd.Jsem laik, pacifista

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Zelenková,
děkuji za dotaz.

Ano, EU již dnes se snaží být solidární a přispívat řadě států i mimo ni. Například včera jsme na kontrolním výboru diskutovali pomoc Tunisku. Bez pomoci EU by měl tento stát velmi mnoho problémů.

Jinak rozpočet EU funguje podobně tomu, co popisujete.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Jaroslav Chládek

Dobrý den, nebylo lepší a jednodušší za dotace vybudovat dálniční síť? S diky Chládek

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Chládku,
děkuji za dotaz.

Ano, bylo. Řada států z peněz z EU buduje infrastrukturu (železnice, dálnice a silnice, datové kanály), ale u nás bohužel jsme toho doposavad z peněz z EU moc nevybudovali. Například se podívejte, kdy je naplánována stavba rychlovlaku...

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Ludmila Palatová

Pane Zdechovský , mohl byste sdělit, čím hlavně se v evropském parlamentu zabýváte a jaké máte vzdělání?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Palatová,
děkuji za dotaz.

Mám vystudované tři magisterské obory v České republice (sociální práce, pedagogika, mediální studia a žurnalistiku) + jsem studoval řadu oborů a praktických kurzů v zahraničí. Několik let jsem dělal ředitele rakouské vzdělávací společnosti tamní hospodářské komory WIFI (www.wifi.at).

A jinak se zabývám kontrolou rozpočtu EU (CONT), rozpočtem (BUDG) a vnitřní bezpečností + spravedlností (LIBE).

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: David

Dobrý den, pane Zdechovský,
vím, že to příliš nesouvisí s evropskými penězi, ale moc Vám chci poděkovat za pomoc novináři Špronglovi. Případ jsem sledoval a jsem rád, že se ještě někdo umí postarat o české občany v nouzi a jen neopakuje "může si za to sám". Prostě se stane.
Děkuji!
David Groll

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Grolle,
děkuji za poznámku. Vážím si toho. Jsem rád, že se to nakonec vše podařilo a Radan je už v letadle.

Jinak já mám na tom malou zásluhu. Podobné případy jsou vždy velmi složité. Musím moc poděkovat české i thajské diplomacii. Ti na případu odvedli opravdu obrovský kus práce.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Zdeněk Král

Dobré ráno, jak si vysvětlujete nenávist některých lidí vůči dotacím? Souhlasíte s názorem, že dotace jsou zlo, kazí podnikatelské prostředí a měly by být hlavním důvodem pro výstup z EU, kterou kvůli nim jen slepě posloucháme?
Děkuji za odpověd!
Zdeněk Králl

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Vážený pane Králi,
děkuji za dotaz.

Dotace, ale i celá EU je špatně komunikována. Málokdo v ČR dokáže vysvětlit přínos našeho členství v EU, což je škoda.

Jinak s názorem, že dotace kazí podnikatelské prostředí, nesouhlasím. Myslím, že nám chybí schopnost ukázat, že i díky dotacím z EU je řada firem na světových trzích konkurenceschopných. Naposled jsem viděl například skvěle využité dotace v textilním závodu v Lomnici.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Václav Novotný

Jsou dotace na biopaliva efektivní, když je ve světě velký přebytek ropy? Nedochází přimícháváním do paliv jen ke zbytečnému zvýšení ceny nafty a benzinu? Jak a kdo
posuzuje efektivitu dotací z pohledu veřejného zájmu společnosti?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Novotný,
děkuji za dotaz.

Vypadá to, že nejsou. U řady biopaliv se vůbec neví jejich původ. Často jsou dováženy přes půl světa například z jižní Ameriky a to samozřejmě ukazuje jejich nesmyslnost. I Evropská komise nyní uvažuje o omezení nebo zrušení jejich podpory.

Jinak efektivitu dotací například posuzuje Evropský účetní dvůr. A vězte, že si servítky s mnoha věcmi skutečně nebere.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Rýže 58

Vážený pane europoslanče, chtěl bych se zeptat, zda byl římskou deklarací přijat jako cesta budoucího vývoje EU tzv. scénář vícerychlostní evropy?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Ne, to z římské deklarace explicitně nevyplývá. Nicméně otázka EU, která má více stupňů se tady velmi intenzivně diskutuje.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den pane Zdechovský.Chtěl bych se zeptat jestli se počítají i odvody zisků z firem a dividen do EU?Na našem území je jich mnoho které odvádí zisky mimo republiku a to za méně kvalitní zboží které zde prodává a také za nízkou mzdu jako v EU.A že jsme lacinou montovnou EU,protože platy jsou nižší jako v zemích EU za stejnou práci.A že jestl stojí zato ty dotace když máme za ně diktát, nesmyslné směrnice a vyhrůžky,sankce a nemůžem si rozhodovat o nás, jako suveréní stát? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Petře,
děkuji za dotaz.

To, že jsme lacinou montovnou, už dávno neplatí. Ano, platy tu jsou nižší. To je potřeba férově přiznat, nicméně stále rostou a budou růst.

Jinak osobně nepovažuji "za diktát", pokud se státy a politici na něčem domluví. Dříve, než je schválené nějaké nařízení nebo směrnice, tak to většinou trvá řadu let, kde se k tomu mohou všechny státy vyjádřit. A je potřeba mít politiky, kteří to umí udělat, popřípadě navrhnout jiné řešení. Těch bohužel stále moc nemáme.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Karel Pec

Dobrý den. Kolik % z těch " čistých" 640 mld Kč se dostalo skutečně k cílovým investorům ? Resp.kolik % zůstalo na administrativu na ministerstvech a různých agenturách zastupujících investory? S ohledem na často zmiňovanou předraženost dotačních akcí na rozdíl od těch, které si musí investor financovat sám by se asi mělo odečíst dalších min 10 až 15 %.
Dovoluji si odhadnout, že dohromady cca 25 až 30% z těch 640 mld. Kč skončilo mimo cílové tituly dílčích operačních programů. Jediným pozitivním přínosem tohoto segmentu je zaměstnanost asi dost velkého množství práceschopného obyvatelstva. Když nedávno pan předseda senátu hledal lidi do průmyslu tak tady jsou asi lepší zdroje než v řadách OSVČ.
Jinak ale samozřejmě přes to vše dojdeme k zatím pozitivní bilanci. Jak to bude s tou bilancí po roce 2020 ? Dá se asi předpokládat, že ČR již nebude vzhledem k postupnému přibližování se průměru EU tak velkým příjemcem dotací ? A co by se mělo změnit proti současné praxi?
Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Peci,
děkuji za dotaz. Na administrativu a publicitu se počítá cca 3 procenta z částky veškerých dotací. Nedávno nám to tvrdila jedna z největších auditorských společností na světě a já nemám důvod tomu nevěřit.

Jinak i Česká republika bohatne. Je tedy více než pravděpodobné, že z čistých příjemců budeme za cca 10 let čistí dárci, kteří budou pomáhat dalším zemím.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Vladimír

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal na 2 rychlé věci - jaký máte globálně názor na dotace (jestli je to dobrý ekonomický nástroj nebo ne) a proč KDU-ČSL nepodpořila Zákon o registru smluv?

Díky za info a ať se daří...jinak se mi Vaše práce a názory velice zamlouvají. VS

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Vladimíre,
děkuji za dotaz.

Osobně jsem spíše zastánce finančních instrumentů. Dotace bych dával pouze na infrastrukturu a vědu. A k registru smluv. To je spíše dotaz na Mariana Jurečku a Pavla Bělobrádka. Osobně jsem slyšel opakovaně jejich vysvětlení, například u státních podniků, kde by konkurence mohla vidět některé důležité údaje jako ceny a znevýhodnit je to. Ale tam už je to nějak řešeno. Jinak KDU-ČSL prosazuje princip transparentnosti a jsem za to rád. Osobně bych za ní jinak nemohl kandidovat.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Bohumil Roub

Je sice hezké, že ČR se vrátily vložené prostředky, ale nejméně ze tří čtvrtin, pokud se nemýlím, skončily tyto finance v privátním sektoru. Např. v hotelích, golfových resortech a podobně. Ne v infrastruktuře nebo ve školách. To je v pořádku, že prostřednictvím EU dotuje každý z nás velké podnikatele?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Roube,
děkuji za dotaz.

Ano, placení hotelů, golfových rezortů nebo nevěstinců a podobné projekty byl úlet. Ale jak mi nedávno říkal jeden německý kolega - všichni si tím museli projít. Jen pevně doufám, že se z toho poučíme a nebude se to opakovat.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Jan Tlustý

Dobrý den,
Spočítal někdo na kolik vyjde jedna koruna dotace? Mám na mysli to, kolik peněz musí někdo vydělat, aby ze svého příjmu zaplatil daň, ze které se potom někomu dotace vyplácí. Něco stojí správa daní - administrace, kontroly..., něco stojí správa těch dotací - opět celý úřednický aparát, IT systém, ... Nakonec se z toho postaví spousta užitečných věcí, ale i spousta zbytečností, které si někdo šikovný dokázal prosadit.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Tlustý,
děkuji za dotaz.

Ano, jsou tu nějaké odhady. Například největší auditorské společnosti to opakovaně spočítaly.

Jinak je pravda, že řada lidí si v minulosti dotace připravila "na míru". Ale to není o EU, to je především o nás.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Michal Varga

640 mld. je hodně, ale opravdu se bez nich neobejdeme? Na netu se dají dohledat články o zmařených dotacích (troleje kudy trolejbusy nejezdí, padesát laviček na náměstí, které nikdo nevyužívá apod.). Těch případů jsou desítky. Neříkám, že někde ty peníze skutečně neposloužily, ale jsou v podstatě vnucené, a je to na nich znát. A aby ještě Bruselu sloužily jako prostředek vydírání kvůli migrantům? Já bych je prostě odmítl (migranty i peníze). Jinak hodně štěstí v životě i politice, pane poslanče. Už je vás jen málo, kteří ještě bojujete za tradiční hodnoty jako je význam rodiny, manželství, výchovy dětí atd. M.V.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Vargo, vážení čtenáři Aktuálně.cz,
pokusím se nyní odpovědět na všechny Vaše dotazy. Moc za ně předem děkuji.

K Vašemu dotazu - o čerpání dotací rozhoduje z velké části členský stát. Když vstupovali do Evropské unie Španělé, měli několik desítek kilometrů špatných dálnic. Dnes jich mají několik tisíc a velmi kvalitních. Prostě dokázali peníze využít, zatímco my za desítky let nejsme schopni ani udělat D35, dříve R35 a teprve letos zprovozníme dálnici do Hradce Králové...

A pokud někdo rozkrade dotace nebo udělá desítky laviček v místě, kde to není potřeba, je nutné ho za to potrestat. Ale to za nás opět neudělá EU, ale musíme to udělat sami.

Jinak z EU něco bereme, tak EU po nás něco chce. A je to vždy o vzájemné diskusi. Pokud nechceme vzít uprchlíky, musíme ukázat naší solidaritu s jižními státy jinak.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Zdenka Benešová

Znáte Vy osobně nějakou stavbu neboli něco zbudovaného s dotační podporou, co se pak těžce udržovalo "při životě" (většinou minimálně 5 let) jen proto, aby se vyčerpaná dotace (jak se ukázalo "na volovinu" ) nemusela vracet ? Děkuji

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Benešová,
děkuji za dotaz.

Ano, znám mnoho takových nesmyslů a to nejen z ČR. Například zvedací most přes Labe v Kolíně, který se nezvedá. Ten stavěla firma jednoho bývalého ministra.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Zdenka Benešová

S částkou 640 miliard plus pro Českou republiku se setkávám pravidelně a jsou tím míněny "akce" na území naší republiky, ale nemohu nikde sehnat číslo, kolik z těch peněz dostaly vysloveně "nečeské" firmy, neboli kolik se zase vrátilo z oněch 640 prostřednictvím zaplacených firem mimo naši republiku. Lze se této částky nějak dopídit? Děkuji

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Benešová,
děkuji za dotaz.

Obávám se, že podobné číslo neexistuje a nikdo ho není schopen spočítat.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Tom

Co si myslíte o tom, jak jsou dotace komunikovány veřejnosti?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Tome,
děkuji za dotaz. Podle mě jsou komunikovány už řadu let velmi špatně, a proto je názor veřejnosti takový, jaký je. Velmi často se dbá na to, zda je někde logo EU, namísto vysvětlení dlouhodobého přínosu projektu. Podle mě různé klipy například v televizi spíše EU škodí.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: racer

Je spočítáno, jaké jsou náklady na přerozdělování peněz prostřednictvím Evropské komise?
Kolik procent z objemu přerozdělovaných peněz se spotřebuje na placenou práci úředníků a lidí ve firmách a organizacích, kteří se projekty zabývají?

Kolik procent prostředků padne na zaměstnance EU, kteří:

vytvoří strategii, priority a dokumenty programůnastaví podmínky dostupnostikontrolují čerpánína národní úrovni opět ve všech (!) zemích EU stanoví priority, vytvoří aparátvypracování a administrativa výzevhodnotící komise kontrola výstupů, atd.dále kolik procent prostředků se vydá zbytečně protože: nejsou zohledněny náklady na pracovníky, kteří pracují na zpracování projektů ve firmách a pracovištích státní správy (90 % zbytečně, protože dotace nedostanou) nesmyslné projekty na zaměstnanost, které sice za nesmírných nákladů vytvoří 5 - 10 pracovních míst, která po skončení financování projektu zaniknouzbytečné projekty, které se podávají jen proto, že se jedná o dotační titul (rozhledny) Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Nedávno nám prezentovali na výboru CONT studii, kde bylo uváděno cca 3 procenta. Ale vždy záleží, jak to počítáte.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Vratislav

Ten "čistý příjem" činí asi 1,3% HDP za období, kdy jsme do EU vstoupili. Stojí ty 1,3% za značnou ztrátu suverenity, rozmach korupčního prostředí související s čerpáním dotací a pravděpodobné zpomalení ekonomického růstu? Navíc, když se dotace zhusta použijí na věci, které až tak nutně nepotřebujeme?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Vratislave,
děkuji za dotaz, který by stálo za to více rozvést.

Dle mého jsme suverenitu neztratili. Ba naopak. Pokud budeme šikovní, můžeme udávat tempo pul miliardě lidí v Evropské unii. Ale bohužel my to neděláme. Jinak já si nemyslím, že bychom suverenitu ztráceli. Jsme v EU dobrovolně. Nikdo nás nenutil tam vstoupit a čerpat výhody členství. A korupce tu byla i za komunistů a před vstupem do EU.

Jinak pevně věřím, že ty všechny skandály a stíhání přispějí k tomu, že se čerpání dotací změní.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Tomáš Roll

Nejsou evropské dotace nakonec stejné nebezpečné, jako reparace Francie Německu po pruské-francouzské válce, které zničily německou ekonomiku a vyvolaly ekonomickou krizi?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Rolle,
myslím, že když se dotace umí využít k budování vzdělávacích kapacit, modernizaci technologií a infrastruktury, tak mohou danému státu velmi dobře pomoci.

Jinak se říká všeho s mírou. I s dotacemi.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Ondřej Vaníček

Dobrý den, pane europoslanče,
jak se díváte na současný způsob přerozdělování dotací, tj. na jaké účely směřují ? Jste pro zachování dosavadního stavu, nebo byste preferoval, aby se na některé oblasti dávalo více a na jiné méně či vůbec?
Děkuji
Ondřej Vaníček

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Vaníčku,
děkuji za dotaz.

Osobně bych preferoval více dotací v ČR na tzv. tvrdé projekty - to je infrastruktura. Bohužel, ta je opravdu v České republice v žalostném stavu.

Jinak k současnému stavu jsem se opakovaně vyjadřoval. Výrazně se zlepšila transparentnost, ale pořád to není to, co bychom tady chtěli.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Evita

Urcite jsou dotace super vyhodne pro nektere lidi , ale ne pro vsechny .

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, paní Evito,
děkuji za dotaz.

Ano, máte v obecné rovině pravdu.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: František Dvoracek

S
Jaký podíl přijatých dotaci případně na rozdělování , správu a řízení dotaci?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Dvořáčku,
děkuji za dotaz.

Už jsem to tu opakovaně psal. My jsme ten dotaz položili a bylo nám odpovězeno cca 3 procenta.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Pavel Lánský

Dobrý den. Nepokřivují některé dotace tržní ekonomiku? Nebylo by lepší je nasměrovat do školství, vědy a výzkumu než do zemědělství, laviček, parků, cyklostezek et cetera? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Lánský,
děkuji za dotaz.

Bez dotací by řada zemědělců už tady neexistovala. Ano, určitě některé dotace trh křiví a já jsme zastánce, abychom čerpali dotace co možná nejvíce na vědu a infrastrukturu.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Miroslav Kubec

Dobrý den,
dotace jsou nástrojem deformace ekonomického uvažování lidí a v podnikání nástrojem deformace rovné soutěže. Myslím si však, že vůbec není reálné jejich zrušení ani omezení. Zajímal by mne zdroj peněz na dotace. ECB tiskne každý měsíc 80 miliard euro a státy pracují každý rok s rozpočtovým schodkem. Nejsou tedy dotace vlastně skryté dluhy? Vyděláme si vůbec na dotace? Nebo jen natiskneme další peníze a půjčujeme si od našich dětí, aby bylo z čeho rozdávat, protože bez dotací by se celý systém zhroutil? Dotace zabraňují šetření a podporují spotřebu. Je to ovšem efektivní, když průměr růstu HDP zemí EU je asi 0,5%? Při masívních dotací a ohromném zadlužování.
Pěkný den.
Miroslav Kubec

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Ano, to jsou velmi dobré otázky, které by stály rozhodně více rozebrat. Nejlépe by na to asi odpověděl ekonom Petr Zahradník.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Novotný

Dobrý den pane Zdechovský,
dnes nám západní státy přispívají dotacemi, protože jsme ještě "chudí". Dotacemi dostáváme více než dáváme do rozpočtu EU. Ale co se stane až se dostaneme na nějakou úroveň srovnatelnou se starými členy EU? Budeme muset platit více než budeme dostávat? Kdy se tak stane? Děkuji.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Novotný,
děkuji za dotaz.

Pak budeme my více dávat. Odhad je cca kolem roku 2028.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Petr K.

Dobrý den Tome,
dotace z EU, je to vidět skoro všude, budují se z nich nesmyslné projekty, na kterých rýžují ti, kteří vědí, jak dotace získat. Nebylo by lepší celý ten nesmysl zastavit, dokud je čas, splatit Bruselu oněch 640 miliard a dále se rozhodovat sami, do čeho chceme peníze vkládat? Někteří by se pak možná lépe rozmýšleli, zda postavit např nové parkoviště tam, kde je problém s parkováním nebo rozhlednu za několik milionů, která je v polovině kopce a je z ní vidět pouze na fabriku pod ní. A taky by pak lavička (pouze pro příklad) nestala X desítek tisíc, protože "však to platí EU a ty peníze se utratit musí". Dotace jsou samozřejmě super věc, ale když se český člověk rozhlédne kolem sebe a vidí, jak se zneužívají, kde se zbytečně vyhazují, tak mu z toho musí být do breku. Sice to není dluh, ale Německo si to stejně časem vybere zpátky.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, Petře,
díky za dotaz.

Ano, to je pravda, ale také je potřeba vidět řadu projektů, které by bez EU prostě nevznikly. Nemocnice, silnice, dálnice...

A to, že se vyhazují za nesmysly, je bohužel náš problém. Koukněme se například na některé státy v Pobaltí, které ukazují, jak se dají skvěle využít příležitosti z "dotací" EU.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Pulkakone

Nechcete navrhnout uplne zruseni dotaci?
Krivy podle vas dotace trh?
Co navrhnou ze se dotace budou pouzivat vyhradne na statni infrastrukturu (voda, plyn, kanalizace, mosty, silnice, statni internet...)?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

I kdybych chtěl, tak je to neprosaditelné ;-)

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Jiří Pokorný

Jak lze vysvětlit různě údajné ztráty z externalit, ušlých příležitostí, z konverze průmyslu na dotační?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Pokorný,
děkuji za dotaz.

To se dá vysvětlit samozřejmě těžko. Musíte to dát na váhy, zda a jak se nám to vyplácí být v EU a mít dotace. Podle mě ten přínos převyšuje negativa.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Petr Koudelka

Dobrý den,
proč se podle Vás nedaří občany v České republice přesvědčit o benefitech, které členství v EU přináší? Vždyť jen ty dotaze, které každoročně dostáváme jsou zkrátka neuvěřitelné. Co by měli čeští politici udělat proto, aby se vnímání EU v očích veřejnosti zlepšilo?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Koudelko,
děkuji za dotaz.

Podle mě neumíme výhody našeho členství prostě komunikovat. Bohužel i pro řadu politiků je jednoduší nadávat, namísto toho, abychom ukázali, že společně se dá řadu problému řešit rychleji a lépe.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Vladimír Klevar

Dobrý den pane poslanče,

- dokážete si prosím vysvětlit, proč tolik lidí nadává na dotace z EU, když za jejich zneužívání ve prospěch oligarchů a korupčníků si můžeme sami?

- dokážete si vysvětlit, proč je tolik stoupenců vystoupení z EU, když přímým důsledkem by byl pokles reálných důchodů a mezd o třetinu až polovinu (85% exportu jde do EU)?
- dokážete si vysvětlit, proč tolik občanů nadává celkem pochopitelně na nízké platy ve srovnání s EU a zároveň jsou odpůrci přijetí Eura, což je jediná cesta k nejvyššímu postupnému růstu mezd, bez devalvací koruny, kterými je ČNB ve vhodné chvíli vždy srazí?Děkuji vám za odpověd i za vaši poslaneckou činnost a přeji vám hodně zdraví.

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Opravdu to nedokáži vysvětlit. Podle mě řada lidí prostě bude věřit různým nesmyslům a mýtům namísto toho, aby si ověřila fakta. Asi by se mělo změnit naše školství, abychom lidi naučili více samostatně myslet, namísto toho, aby žáci opakovali to, co jim řekl jejich učitel. Třeba pak se situace zlepší.

Jinak děkuji za všechny dotazy a přeji vám všem krásný den.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Novák

Dobrý den,
co děláme špatně v čerpání dotací? A proč je Polsko o tolik efektivnější v čerpání než my?

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den, pane Nováku,
děkuji za dotaz.

Už se budu asi opakovat, ale je to námi - úředníky, politiky, lidmi. Bohužel.

TZ

27. 6. 2017
Ptá se: Jan Korel

Dobrý den pane Zdechovský,

zkrátím svojí otázku na toto:

To, že neuskutečňujeme projekty, které by přispěly k lepšímu životu nás všech - infrastruktura, datová infrastruktura, renovace nemocnic, škol atd. - je jen kvůli tomu, že naše vláda je neschopná takové projekty vypracovat a dotáhnout do konce?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Tomáš Zdechovský

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Ano, z části je to naší nepřipraveností na projekty a stavby a z části je to i obrovskou délkou řady řízení. Při každém výběrovém řízení narazíte na problém, že se někdo odvolá. A to řízení se začne neskutečně protahovat, protože úřady nejsou schopny rozhodnout v nějaké přijatelné době v řádu měsíců. Pak o možnost čerpat peníze na projekty můžeme přijít a dokonce i přicházíme.

TZ

 

Právě se děje

Další zprávy