Posouvat ručičku, či neposouvat? Podívejte se, jak změna času ovlivňuje váš život

Michaela Dvořáková, Gabriela Štvrtňová
8. 9. 2018 20:26
Na základě výsledkůu ankety mezi občany EU se Evropská komise rozhodla navrhnout zrušení střídání času. Pro se vyjádřilo 84 procent respondentů.

Praha - Navrhnout zrušení střídání letního času se zimním se Evropská komise rozhodla na základě výsledků veřejného hlasování, ve kterém to podpořilo 84 procent zúčastněných. Komise v příštích týdnech navrhne členským zemím a Evropskému parlamentu trvalý přechod na letní čas.

Do ankety se zapojilo 4,6 milionu občanů Evropské unie ze všech členských zemí. Zatímco v Česku hlasovalo asi 64 tisíc lidí, nejvíc hlasů odevzdali Němci, a to asi tři miliony. Podle agentury DPA většina respondentů preferuje zachování letního času po celý rok.

"Mně se zdá, že ani jedno řešení není ideální, vede mě to tak k tomu, že možná je ten dnešní stav řešení," řekl ekonom a europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer (TOP 09), který je vůči případné unáhlené změně skeptický. Ať už zanechání, či zrušení změny času má nejen dopady na řadu každodenních činností, na něž jsou lidé zvyklí, ale i na energetické úspory, dopravu či kriminalitu. "Je to ale otázka společenská, je třeba se bavit o důsledcích," dodal.

Na českém území se letní čas poprvé použil v letech 1915 a 1916 v době první světové války. Později se obnovil za druhé světové války v roce 1940, používal se ale jen devět let. Po energetické krizi kvůli mrazům na začátku roku 1979 se zavedl potřetí. Do roku 1995 trval letní čas šest měsíců. Od dalšího roku se prodloužil o jeden měsíc, nyní je shodný se směrnicemi Evropského parlamentu a Evropské rady.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Šetření elektřiny

Jedním z původních důvodů pro zavedení změny času byla úspora energií. Podle analýz České hospodářské komory jsou ale marginální. "Změna času je naopak spojená s významnými dodatečnými náklady," řekl tiskový mluvčí komory Miroslav Diro s tím, že kvůli změně častěji dochází k pracovním úrazům, zaměstnanci se méně soustředí a jsou více unavení. "Tyto náklady významně převyšují zmíněné úspory energií," dodal.

Hospodářská komora již dříve doporučila vládě, aby Evropské komisi zrušení změny času navrhla. V roce 2016 ministerstvo práce a sociálních věcí uvažovalo o zavedení pouze letního času v letech 2017 až 2021.

Se zrušením změny času souhlasí i Svaz průmyslu a dopravy České republiky. "Z pohledu průmyslu to není téma, které by podniky dnes řešily. I velké podniky, včetně těch nejvíc energeticky náročných, jako jsou například ocelárny, hutě nebo cementárny, vyrábí nonstop ve směnných provozech a posun času neřeší, uvedla již dříve ČTK mluvčí Svazu Eva Veličková.

 

Právě se děje

Další zprávy