ODS nechce Turka ve své frakci. Je na něm problematické skoro vše, říká Vrecionová

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
20. 6. 2024 17:27
Nově zvolený europoslanec Filip Turek může zřejmě zapomenout na členství v jím preferované euroskeptické frakci v unijním parlamentu. Pro něj rozhodující člen skupiny, česká ODS, ho tam nechce. Frakci to příliš trápit nemusí. Tento týden se rozrostla o jedenáct poslanců a je třetí nejsilnější v europarlamentu. 
Europoslanec Filip Turek a bývalý prezident Václav Klaus.
Europoslanec Filip Turek a bývalý prezident Václav Klaus. | Foto: Jakub Plíhal

Filip Turek zvolený za koalici Přísaha/Motoristé sobě v kampani opakovaně zmínil, že by rád v europarlamentu seděl mezi Evropskými konzervativci a reformisty (ECR). Frakce nyní vyjednávají o přijetí zájemců z řad nováčků a každý člen navíc znamená potenciálně větší vliv, více lidí k ruce a víc peněz na politické aktivity.

U většiny frakcí platí, že nejdůležitější pro přijetí nebo naopak odmítnutí nových europoslanců, je stanovisko už stávajícího člena ze stejného státu. V případě Turka je to ODS. Šéfka jejich tříčlenné delegace v ECR, europoslankyně Veronika Vrecionová, se chystá případnou Turkovu žádost o členství nedoporučit vedení frakce.

Foto: EU

"Na Filipu Turkovi je problematické skoro všechno," míní poslankyně. "Od toho, že jsou Motoristé trojským koněm Václava Klause (předseda Motoristů Petr Macinka je blízkým spolupracovníkem, pozn. red.), přes Roberta Šlachtu, který stál v minulosti za pádem vlády ODS, až po Turkovo hajlování. To konkrétně je pro mě zcela nepřijatelné," odpovídá deníku Aktuálně.cz. 

Turka v minulosti zachytili automobiloví fanoušci, jak sedí za volantem a hajluje. Později při jiné příležitosti se na domácím videu chlubil dýkou s hákovým křížem. 

Vrecionová je coby šéfka české delegace v ECR členkou vedení frakce a v případě žádosti bývalého automobilového závodníka o členství by ho musela doporučit. "Já bych Turkovi doporučení rozhodně nedala," dodává Veronika Vrecionová. 

Jeho možné členství v ECR už dřív komentoval europoslanec Alexandr Vondra a byl vstřícnější. Řekl, že vidí "programové shody" mezi ODS a Motoristy, konkrétně odpor proti takzvanému zákazu spalovacích motorů, vadila mu ale také Turkova "koketerie se svastikou".

V případě kolegyně Filipa Turka a nově zvolené europoslankyně Nikoly Bartůšek za Přísahu zatím šéfka české delegace v ECR nemá jednoznačný názor. "Neznám její program, neznám její preference," říká Vrecionová. "V každém případě ani Filip Turek, ani paní Bartůšek dosud nepodali žádost o členství v ECR," doplňuje. 

Frakce ECR naopak přijala tři francouzské nováčky včetně politické celebrity v zemi Marion Maréchalové, neteře Marine Le Penové. Maréchalová byla až do minulého týdne spolupředsedkyní menší krajně pravicové strany Znovudobytí. Její kolega Éric Zemmour ji ale nechal vyloučit poté, co navrhla spojenectví se silnou stranou svojí tety v předčasných volbách ve Francii.

Vrecionová členství Maréchalové v ECR odsouhlasila. Stalo se tak poté, co Francouzi museli podepsat prohlášení, že budou podporovat pomoc Ukrajině. Frakce ECR, kde mají rozhodující hlas Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové a polská PiS, se ustavila jako jedna z nejvíc protiruských na půdě europarlamentu. 

"Podpora Ukrajiny pro nás byla nejdůležitější," zdůrazňuje Vrecionová. Maréchalová patřila před invazí mezi obdivovatelky Vladimira Putina coby "vlasteneckého lídra", poté svůj postoj přehodnotila. Kvůli tomu, že si "přeje vítězství Ukrajiny", vedla politička časté spory se zástupci francouzské krajní pravice.

Vůči faktu, že Maréchalová pochází z tohoto politického spektra, neměla Vrecionová výhrady. "Nevidím na politice paní Maréchalové nic krajně pravicového," řekla europoslankyně. Lídr Znovudobytí stanul opakovaně před soudem kvůli obvinění z rasismu, když francouzským muslimkám na ulici strhával z hlavy tradiční šátek.

"Maréchalová odešla právě proto, že s tím nesouhlasí. Že se chce chovat civilizovaně," tvrdí Veronika Vrecionová. Už před přijetím trojice Francouzů byl členem frakce Nicolas Bay, rovněž ze Znovudobytí.

Video: Novináři hodnotí výsledky evropských voleb (12. 6. 2024)

Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy