Video: Ženy v Česku vydělávají o pětinu méně než muži, EU to chce změnit

Veronika Dospělová
15. 6. 2019 13:14
V Česku je rozdíl mezi platy žen a mužů druhý nejvyšší v Evropské unii, v průměru činí 22 procent. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků je to dokonce 29 procent. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že ženy často přeruší svoji kariéru kvůli odchodu na rodičovskou dovolenou. "V České republice je velmi dlouhá rodičovská dovolená a ženy prakticky nemají moc volbu, jestli se rozhodnou být na dlouhé rodičovské, anebo jestli se budou snažit více skloubit rodinný a pracovní život," říká náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöcklová. Nová směrnice, kterou v dubnu schválil Evropský parlament, chce s tímto problémem bojovat - přináší mimo jiné 10 dní otcovské dovolené.
O kolik si ženy vydělají méně než muži? EU má recept na spravedlivé odměňování | Video: Veronika Dospělová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy