Vše o mikroplastech. Co jsou zač, odkud pocházejí a jak s nimi chce Evropa bojovat

Radim Klekner jzp Radim Klekner, jzp
27. 11. 2018 16:01
Mikroplasty, drobné částečky do pěti milimetrů, jsou už téměř všude. Ve vodě, vzduchu i lidském těle. V budoucnu mohou představovat vážná zdravotní rizika, pokud jejich množství ještě poroste. Evropský parlament schválil řadu opatření, která mají omezit používání plastů v nejrůznějších oblastech našeho života. A myslí i na mikroplasty, které se používají například v kosmetice.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu. | Foto: Martin Wagner et al. / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Jak se dostanou do moře?

Skrze velké řeky. Plasty, které vyhazujeme do přírody, se mechanickou cestou postupně rozpadají na stále menší částečky. Ačkoliv tento proces trvá dlouhé roky, na jeho konci doputují často už sekundární mikroplasty prostřednictvím řek do moře.

Na snímku lze vidět mikroplasty nalezené německými vědci v Labi, Mosele, Neckaru a Rýnu. Bílá šipka má velikost zhruba jeden milimetr.

Jako příklad lze vzít Dánsko s bezmála šesti miliony obyvatel. Tamní vědci zjistili, že do přírody se v jejich zemi každoročně uvolní až pět tisíc tun mikroplastů. Z toho tvoří několik tun i primární mikroplasty, které nezachytí čističky odpadních vod, a tak částečky skončí ve vodních ekosystémech. Primárních mikroplastů se v Dánsku ročně spotřebuje až 30 tun.

 

Právě se děje

Další zprávy