Vše o mikroplastech. Co jsou zač, odkud pocházejí a jak s nimi chce Evropa bojovat

Radim Klekner jzp Radim Klekner, jzp
27. 11. 2018 16:01
Mikroplasty, drobné částečky do pěti milimetrů, jsou už téměř všude. Ve vodě, vzduchu i lidském těle. V budoucnu mohou představovat vážná zdravotní rizika, pokud jejich množství ještě poroste. Evropský parlament schválil řadu opatření, která mají omezit používání plastů v nejrůznějších oblastech našeho života. A myslí i na mikroplasty, které se používají například v kosmetice.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.
Mikroplasty je obecné označení, užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu. | Foto: Shutterstock

Hlavní zdroje

Sekundární mikroplasty tvoří většinu plastů v oceánech, podle odhadů vědců 69 až 81 procent. Na snímku lze například vidět mikroplasty ve Středozemním moři.

Množství těch primárních nicméně také není zanedbatelné, mohou tvořit až třetinu celkového množství. Přidávají se například do nátěrových barev nebo do kosmetiky. Prostřednictvím výzkumů se však zjistilo, že hlavním zdrojem primárních mikroplastů je praní syntetického oblečení, které tvoří až 35 procent. Dalších 28 procent pak vzniká sjížděním pneumatik.

 

Právě se děje

Další zprávy