Na omezení chemikálií v barvách používaných při tetování a pro permanentní make-up se v prosinci 2020 shodly všechny členské státy EU. Nařízení zvané REACH zařadilo na seznam zakázaných chemických látek 4000 substancí, mezi nimi například isopropanol, karcinogenní aromatické aminy, polycyklické aromatické uhlovodíky, kovy a methanol.
Tyto látky podle odborníků, kteří škodlivost látek zkoumali, mohou způsobovat kožní a alergické reakce nebo poškozovat zrak. Spekuluje se i o možnosti, že mohou přispívat ke vzniku rakoviny. Dlouhodobé studie, které by vliv na vznik rakoviny potvrdily přímo u lidí, ale v tuto chvíli neexistují.
Evropské nařízení začalo platit začátkem letošního ledna pro barvy, které mají nezávadnou alternativu. V lednu 2023 na seznam zakázaných barev přibydou i další dvě barvy bez dosud dostupné alternativy - pigmenty modré a zelené.
Tetovací studia si ale stěžují, že lidé z branže neměli dostatek času se na změnu připravit. Nezávadné barvy jsou často dražší a na jejich dodání se čeká déle. Tatéři zároveň upozorňují, že pokud se pro modrou a zelenou nenajde alternativa, povede omezení ke ztrátě až 60 procent barev. Přes 177 tisíc z nich proto podepsalo proti rozhodnutí petici, kterou předali Evropskému parlamentu.