Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Lotyšsko a Estonsko
Počátkem měsíce přestal ruský plyn proudit také do dalších dvou pobaltských zemí - Lotyšska a Estonska. Ty se k tomuto kroku rozhodly poté, co Kreml prohlásil, že platby za plyn bude přijímat pouze v rublech. Uldis Bariss z lotyšské plynárenské společnosti Conexus Baltic Grid uvedl, že tento moment ukázal, že se nedá na ruské zdroje spolehnout, a zrychlil přechod země k energetické nezávislosti na Rusku.
Dodal, že Lotyšsko má nadstandardní zásoby plynu, které vystačí na celé zimní období. Aby se však obě země mohly zbavit závislosti na Rusku, musí vybudovat druhý LNG terminál, cituje ho deník Financial Times.
Pobaltské státy jdou ve svých plánech na nezávislost na Rusku ještě dál - nyní jsou napojeny na stejnou elektrickou síť jako Rusko a Bělorusko, do roku 2025 chtějí ale přejít pod evropskou síť.