Poslanci podpořili smlouvu, kterou lídři EU a Japonska podepsali po dlouhém vyjednávání letos v červenci. Pro její přijetí se dnes vyslovilo 474 členů EP, proti jich hlasovalo 152.
"V době, kdy se svět na základě několika tweetů uchyluje k protekcionismu, EU s Japonskem ukazují, že volný obchod je přínosnější než stavění obchodních bariér," uvedl předseda právního výboru EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Narážel tím na fakt, že americký prezident Donald Trump vypovídá některé důležité obchodní dohody a zavádí cla.
Vývoz do Japonska podle Svobody už teď podporuje více než 700 tisíc pracovních míst v EU, z toho přes 18 tisíc v Česku. "Tato čísla díky odstranění bariér pro obchod zboží a služeb zcela jistě porostou," dodává lidovecký politik.
Zastánci dohody vyzdvihují právě fakt, že podpoří hospodářský růst a tvorbu pracovních míst. Kritici nejen z řad europoslanců se naproti tomu obávají, že povede k oslabení norem pro ochranu životního prostředí a spotřebitelů v unii.
Smlouvu, která se kromě cel týká rovněž odstranění některých dalších překážek vzájemného obchodu, jako jsou rozdílné mezinárodní normy například v oblasti bezpečnosti či ekologie, dojednávali s asijskou stranou zástupci členských zemí a Evropské komise (EK). Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnešní verdikt parlamentu ocenila s tím, že umožní brzký vstup dohody v platnost. "Budou z toho jasně profitovat naše firmy, zemědělci, poskytovatelé služeb i další," prohlásila.
Firmy z EU v současnosti vyvážejí do Japonska zboží a služby v hodnotě přes 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč) ročně.
Europarlament schválil rovněž dohodu o strategickém partnerství mezi unií a Japonskem, jejímž cílem je rozšířit spolupráci i do oblastí mimo obchod. Týkat by se měla například školství, výzkumu a vývoje či boje proti klimatickým změnám a terorismu.