Přestaňte okamžitě posílat Agrofertu peníze, vyzývají EU někteří europoslanci

Europoslanci Zelených a pirátů chtějí v Evropské komisi navrhnout, aby ihned pozastavila dotace pro společnosti v holdingu Agrofert. A to do doby, než komise a také Česká republika nevyřeší možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Podnik by za rok mohl přijít o dvě miliardy korun.
Foto: ČTK

Návrh dokumentu, jehož autorem je belgický zelený europoslanec Bart Staes a německá pirátka Julia Redaová, má redakce k dispozici. Jeho znění se ještě v detailech může změnit, ale základní smysl by měl zůstat stejný.

Podezření některých europoslanců, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, může vážně dolehnout na jeho bývalé podniky, které ministerský předseda převedl loni do dvou svěřenských fondů. Tou hlavní společností je právě Agrofert.

"Evropský parlament vyzývá komisi, aby bez dalších průtahů řádně navázala na doporučení své právní služby, která vychází ze stížnosti Transparency International Czech Republic, a zavedla nezbytná opatření a procedury, které napraví případné protiprávní jednání. A to včetně pozastavení všech dotací Evropské unie skupině Agrofert, dokud nebude konflikt zájmů plně prošetřen a vyřešen," stojí pod bodem pět zmíněné rezoluce.

Takový krok by byl pro z velké části zemědělskou společnost nepříjemný, protože dotace tvoří důležitou součást jejích příjmů. Koncern Agrofert získal loni na dotacích rekordní 2,1 miliardy korun. Na dani z příjmu firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v minulosti opakovaně tvrdil, že podnik má na evropské peníze nárok a řídí se platnými zákony. "Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR," uvedl před několika dny Hanzelka.

Pro českého předsedu vlády a jeho bývalé firmy bude nepříjemný ještě jeden požadavek Zelených. Ti totiž reagují na další bod právní analýzy, kterou má Evropská komise již několik týdnů k dispozici. Ta upozorňuje na riziko, že někdejší Babišovy společnosti dostávají dotace, přestože premiér může být ve střetu zájmů. Podle právníků nelze vyloučit, že tento stav trvá nejen od letošního srpna, kdy se posuzování případů střetu zájmů v unii zpřísnilo, ale už čtyři roky.

Zelení a piráti proto budou chtít, aby Evropská komise prověřila i toto varování. "Evropský parlament proto vyzývá komisi, aby plně vyšetřila legálnost všech evropských dotací vyplacených skupině Agrofert od doby, kdy se pan Babiš stal součástí české vlády, v souvislosti s dřívějším finančním nařízením, které platilo před srpnem 2018, a v něm obsaženými pasážemi týkajícími se střetu zájmů," navrhují podle dokumentu Zelení a piráti.

Na komisi tlačí i evropští lidovci

Tlak na Evropskou komisi nakonec může být silnější, než se dosud očekávalo. Zastavení dotací totiž kromě Zelených zvažují také europoslanci z lidovecké frakce. Informoval o tom iRozhlas.cz.

"Předloha bude základem pro vyjednávání kompromisu s dalšími frakcemi, které také připravují svoji pozici," vysvětlil europoslanec Stanislav Polčák (STAN), jak se zákonodárci rozhodují, když frakce navrhují více rezolucí k jednomu tématu.

Evropští poslanci budou Babišův případ projednávat ve speciálním bodu ve středu odpoledne.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy