Návrh zastavit dotace pro Agrofert má v Evropském parlamentu šanci, říká Poche

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
12. 12. 2018 15:01
Část europoslanců bude po Evropské komisi chtít, aby pozastavila dotace pro společnost Agrofert, dokud Brusel nevyřeší případ možného střetu zájmů bývalého vlastníka této firmy a českého premiéra Andreje Babiše. O návrhu rezoluce se bude debatovat už dnes, hlasování proběhne ve čtvrtek. Podle europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho má rezoluce šanci na úspěch. "Pokud Evropská komise rozhodne, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tak utrpíme," říká Poche v rozhovoru.
Miroslav Poche.
Miroslav Poche. | Foto: DVTV

Někteří poslanci z hnutí ANO jsou přesvědčeni, že kauza možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v Evropském parlamentu zajímá jen české opoziční europoslance. Je to pravda?
Takto jednoznačně to nelze říci, minimálně je to půl na půl. Proti Babišovi jde primárně předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässlová, která před sedmi lety odhalila nepravosti v čerpání ROPu Severozápad. Je trochu zaměřená na Česko a východní země, protože se jí zdá, že západ vytváří hodnoty a my je rozkrádáme. Zajímají se o to i zelení prakticky ze všech zemí od Maďarska po Holandsko - a to i proto, že do jejich frakce zjevně směřují naši piráti. Naopak někteří čeští europoslanci, jako například já, se debaty účastní velmi obezřetně, protože si uvědomují, že komise je sice povinna dohlížet na správné čerpání evropských peněz, ale že Brusel rozhodně není místo, kde by se měly odehrávat politické souboje, patřící na národní úroveň.

Skutečně hrozí Česku pozastavení dotací? Jak vysoké je toto riziko?
V návrhu rezoluce z pera frakce Evropské lidové strany a zelených je věta, že Evropská komise má okamžitě zastavit čerpání dotací pro Agrofert. V tuto chvíli si neumím představit, že by EU zastavila dotace s okamžitou platností, když - ať už se nám to líbí, či nikoliv - stále ještě existuje presumpce neviny - zatím se nepodařilo nikomu prokázat, že Agrofert peníze získal nelegálně.

Jaká nejhorší sankce vůči Česku tedy může nastat?
Ta už nastala -renomé země je velmi silně poškozené. Čapí hnízdo, střet zájmů, stíhání premiéra - to má mnohem tvrdší dopad na Česko než to, jestli vrátíme dvě miliardy z dotací. Ve chvíli, kdy by Evropská komise rozhodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů - což se podle mě výrazně blíží -, tak utrpíme, protože premiér sedí v Evropské radě a rozhoduje o tom, jak budou nastaveny finanční toky Unie v následující dekádě. To je něco ojedinělého, podobné okolnosti nastaly snad jen v případě Silvia Berlusconiho a Viktora Orbána.

Co by mělo Česko nyní udělat, aby si vylepšilo reputaci v EU?
Neznám obsah odpovědi premiéra Babiše na dopis eurokomisaře Günthera Oettingera. Česko, respektive premiér Babiš, bude muset odpověď velmi precizně formulovat. Bude muset opravdu dokázat, že není příjemcem benefitů ze svěřenského fondu, protože ze slovenských dokumentů, které do Bruselu poslala organizace Transparency International, jasně vyplývá, že příjemcem benefitů stále je. Nějaká odpověď premiéra snad už údajně do Bruselu dorazila, ale její obsah neznám.

Slovenské dokumenty podle vás ukazují, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů?
Tam je to jasně napsané, černé na bílém.

Zmínil jste, že se Evropská komise blíží k rozhodnutí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Z čeho tak usuzujete?
Z dokumentu právní služby Evropské komise, který prosákl na veřejnost. Domnívám se, že interní text do médií vypustil někdo vysoce postavený v Evropské komisi nebo v právní službě, protože se obával, že Andrej Babiš silně lobbuje v Bruselu za to, aby komise vyjádřila opak. A ten někdo, kdo to pustil do médií, měl obavu, že tlak premiéra stanovisko komise změkčí. Nyní Evropská komise, právě pod tlakem Evropského parlamentu, bude muset ukázat karty.

Pokud Evropská komise řekne, že jde o střet zájmů, co se stane?
Situace je bezprecedentní, je těžké odhadovat, jak se pak vše bude vyvíjet, a to včetně otázky finančních korekcí. Nevím, zdali se případné korekce budou vztahovat na čerpání v období před tím, než vstoupila v platnost nová pravidla ohledně střetu zájmů, ale odhaduji, že nějaké korekce kvůli Agrofertu Českou republiku neminou. Česko bude muset reagovat co nejrychleji to půjde, pokud bude chtít zabránit dalším ztrátám. Ale bude to velmi obtížné, protože premiér se bude nejspíš snažit nálezy komise rozporovat.

Co lze očekávat od středeční debaty Evropského parlamentu? A co nastane, pokud europoslanci podpoří rezoluci, která komisi vyzývá k pozastavení dotací?
Budou se projednávat tři návrhy rezolucí - společná rezoluce EPP (Evropské lidové strany) a zelených, kteří celou věc v parlamentu iniciovali a kteří mají nejtvrdší stanovisko, dále pak rezoluce komunistů z GUE a samozřejmě nemůže chybět ani varianta rezoluce, kterou předkládá ALDE, jejímž členem je i ANO. Je dost jasné, co budou zástupci té které frakce říkat. Myslím, že návrh rezoluce EPP má šanci na schválení. Nicméně já osobně jsem několikrát zopakoval svůj názor, že by se o situaci mělo hovořit až potom, co Evropská komise zveřejní své závěry, a to včetně výsledků jednání s Českem. Obávám se, že dnešní debata nás nepřiblíží k žádnému řešení.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy