Návrh zastavit dotace pro Agrofert má v Evropském parlamentu šanci, říká Poche

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
12. 12. 2018 15:01
Část europoslanců bude po Evropské komisi chtít, aby pozastavila dotace pro společnost Agrofert, dokud Brusel nevyřeší případ možného střetu zájmů bývalého vlastníka této firmy a českého premiéra Andreje Babiše. O návrhu rezoluce se bude debatovat už dnes, hlasování proběhne ve čtvrtek. Podle europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho má rezoluce šanci na úspěch. "Pokud Evropská komise rozhodne, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tak utrpíme," říká Poche v rozhovoru.
Miroslav Poche.
Miroslav Poche. | Foto: DVTV

Někteří poslanci z hnutí ANO jsou přesvědčeni, že kauza možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v Evropském parlamentu zajímá jen české opoziční europoslance. Je to pravda?
Takto jednoznačně to nelze říci, minimálně je to půl na půl. Proti Babišovi jde primárně předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässlová, která před sedmi lety odhalila nepravosti v čerpání ROPu Severozápad. Je trochu zaměřená na Česko a východní země, protože se jí zdá, že západ vytváří hodnoty a my je rozkrádáme. Zajímají se o to i zelení prakticky ze všech zemí od Maďarska po Holandsko - a to i proto, že do jejich frakce zjevně směřují naši piráti. Naopak někteří čeští europoslanci, jako například já, se debaty účastní velmi obezřetně, protože si uvědomují, že komise je sice povinna dohlížet na správné čerpání evropských peněz, ale že Brusel rozhodně není místo, kde by se měly odehrávat politické souboje, patřící na národní úroveň.

Skutečně hrozí Česku pozastavení dotací? Jak vysoké je toto riziko?
V návrhu rezoluce z pera frakce Evropské lidové strany a zelených je věta, že Evropská komise má okamžitě zastavit čerpání dotací pro Agrofert. V tuto chvíli si neumím představit, že by EU zastavila dotace s okamžitou platností, když - ať už se nám to líbí, či nikoliv - stále ještě existuje presumpce neviny - zatím se nepodařilo nikomu prokázat, že Agrofert peníze získal nelegálně.

Jaká nejhorší sankce vůči Česku tedy může nastat?
Ta už nastala -renomé země je velmi silně poškozené. Čapí hnízdo, střet zájmů, stíhání premiéra - to má mnohem tvrdší dopad na Česko než to, jestli vrátíme dvě miliardy z dotací. Ve chvíli, kdy by Evropská komise rozhodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů - což se podle mě výrazně blíží -, tak utrpíme, protože premiér sedí v Evropské radě a rozhoduje o tom, jak budou nastaveny finanční toky Unie v následující dekádě. To je něco ojedinělého, podobné okolnosti nastaly snad jen v případě Silvia Berlusconiho a Viktora Orbána.

Co by mělo Česko nyní udělat, aby si vylepšilo reputaci v EU?
Neznám obsah odpovědi premiéra Babiše na dopis eurokomisaře Günthera Oettingera. Česko, respektive premiér Babiš, bude muset odpověď velmi precizně formulovat. Bude muset opravdu dokázat, že není příjemcem benefitů ze svěřenského fondu, protože ze slovenských dokumentů, které do Bruselu poslala organizace Transparency International, jasně vyplývá, že příjemcem benefitů stále je. Nějaká odpověď premiéra snad už údajně do Bruselu dorazila, ale její obsah neznám.

Slovenské dokumenty podle vás ukazují, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů?
Tam je to jasně napsané, černé na bílém.

Zmínil jste, že se Evropská komise blíží k rozhodnutí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Z čeho tak usuzujete?
Z dokumentu právní služby Evropské komise, který prosákl na veřejnost. Domnívám se, že interní text do médií vypustil někdo vysoce postavený v Evropské komisi nebo v právní službě, protože se obával, že Andrej Babiš silně lobbuje v Bruselu za to, aby komise vyjádřila opak. A ten někdo, kdo to pustil do médií, měl obavu, že tlak premiéra stanovisko komise změkčí. Nyní Evropská komise, právě pod tlakem Evropského parlamentu, bude muset ukázat karty.

Pokud Evropská komise řekne, že jde o střet zájmů, co se stane?
Situace je bezprecedentní, je těžké odhadovat, jak se pak vše bude vyvíjet, a to včetně otázky finančních korekcí. Nevím, zdali se případné korekce budou vztahovat na čerpání v období před tím, než vstoupila v platnost nová pravidla ohledně střetu zájmů, ale odhaduji, že nějaké korekce kvůli Agrofertu Českou republiku neminou. Česko bude muset reagovat co nejrychleji to půjde, pokud bude chtít zabránit dalším ztrátám. Ale bude to velmi obtížné, protože premiér se bude nejspíš snažit nálezy komise rozporovat.

Co lze očekávat od středeční debaty Evropského parlamentu? A co nastane, pokud europoslanci podpoří rezoluci, která komisi vyzývá k pozastavení dotací?
Budou se projednávat tři návrhy rezolucí - společná rezoluce EPP (Evropské lidové strany) a zelených, kteří celou věc v parlamentu iniciovali a kteří mají nejtvrdší stanovisko, dále pak rezoluce komunistů z GUE a samozřejmě nemůže chybět ani varianta rezoluce, kterou předkládá ALDE, jejímž členem je i ANO. Je dost jasné, co budou zástupci té které frakce říkat. Myslím, že návrh rezoluce EPP má šanci na schválení. Nicméně já osobně jsem několikrát zopakoval svůj názor, že by se o situaci mělo hovořit až potom, co Evropská komise zveřejní své závěry, a to včetně výsledků jednání s Českem. Obávám se, že dnešní debata nás nepřiblíží k žádnému řešení.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy