Brusel/Štrasburk - Podvody s daní z přidané hodnoty stojí členské státy Evropské unie podle odhadů přinejmenším padesát miliard eur ročně (1,3 bilionu korun).
Evropská komise proto předložila nové nástroje, které by těmto podvodům měly účinněji bránit. Navrhuje v prvé řadě modernější a rychlejší sdílení informací mezi členskými státy a odstranění právních překážek, díky nimž jsou podvody s DPH v rámci unie možné.
Jednou z oblastí, na něž se Evropská komise zaměřila, jsou tržby firem s přeshraniční působností a obchod s auty, který bývá kvůli odlišným sazbám DPH u nových a ojetých aut často předmětem podvodů.
"Kauza Paradise Papers ukázala, že jsou někteří lidé schopni zneužít poněkud nedůsledného uplatňování pravidel platby DPH k tomu, aby odváděli méně daní nežli ostatní," upozorňuje komisař pro hospodářské a finanční záležitosti EU Pierre Moscovici. "Podvody s DPH mohou být navíc zdrojem financování trestné činnosti."
Právě z toho důvodu je podle něj potřebná efektivnější výměna informací mezi členskými státy EU.
Paradise Papers jsou databáze s více než třinácti miliony důvěrných dokumentů z finanční oblasti se seznamy více než 120 tisíc jedinců a společností, dokládající daňové úniky směřující do daňových rájů. Offshorové společnosti Appleby a Estera je původně anonymně předaly německému deníku Süddeutsche Zeitung, který je zveřejnil 17. listopadu. Přes dvanáct tisíc těchto dokumentů se týká přímo České republiky.
Ta přichází kvůli daňovým podvodům ročně o nejméně 80 miliard korun. Značný podíl na tom mají právě machinace s DPH.
Sdílení informací on-line
Návrh Evropské komise počítá se zřízením on-line systému pro sdílení informací v rámci již vytvořené sítě Eurofisc, sdružující odborníky na boj proti daňovým podvodům, zejména u přeshraničních transakcí a obchodů.
"Přeshraniční podvodná činnost v oblasti DPH je hlavní příčinou ztráty příjmů do rozpočtu EU i jednotlivých členských zemí," zdůrazňuje místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.
Na základě nově navrhovaných opatření budou mezi daňovými orgány a orgány pro prosazování práva EU vytvořeny nové možnosti komunikace a výměny informací o podezřelých přeshraničních aktivitách.
Mezi tyto orgány patří Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Europol a nedávno vzniklý Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Jejich spolupráce by umožnila kontrolu a porovnání trestních záznamů, databází a dalších informací mezi jednotlivými členskými státy a tím i snadnější identifikaci pachatelů podvodné činnosti.
Nové opatření má minimalizovat podvody například v přeshraničním obchodování s auty. Machinace umožňují mimo jiné rozdíly v sazbách DPH u nových a ojetých aut. Nová nebo téměř nová auta, u nichž se DPH uplatňuje na plnou cenu, mohou být prodávána jako použité zboží, u kterého se daň odvádí pouze ze ziskového rozpětí.
Eurofisc by teď dostal přístup k údajům o registraci vozidel, které mají k dispozici jednotlivé členské země EU.
Jeden bilion eur
Společný systém DPH je významným zdrojem příjmů v rámci EU. Díky němu se v roce 2015 vybral téměř jeden bilion eur (25 bilionů korun), což představuje sedm procent hrubého domácího produktu unie.
Minulý týden schválil Evropský parlament drtivou většinou 540 hlasů návrh, na jehož základě bude rozšířeno používání systému MOSS, tedy jednotného zdaňovacího místa pro plnění poskytovatelů, registrovaných k platbám DPH.
Firmy, které nabízejí hmotné výrobky a neelektronické služby, budou tak moci využívat stejných výhod při výpočtu a platbách DPH jako poskytovatelé telekomunikačních rozhlasových, televizních a elektronických služeb, kteří mají MOSS k dispozici od 1. ledna 2015.
"Toto je další krok směrem k modernímu daňovému systému, odpovídajícímu požadavkům 21. století," uvedl český europoslanec Luděk Niedermayer, zvolený za TOP 09, který byl předkladatelem návrhu opatření. "Ztíží to podvody v oblasti plateb DPH a umožní efektivnější výběr daně," doplňuje.