Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých. Itálie, kam od počátku krize v roce 2014 zamířilo přes půl milionu uprchlíků, odmítá další migranty přijímat a ostře kritizuje země, které od ní běžence přebírat nechtějí. Podívejte se na nejznámější případy, kdy členská země odmítla přijmout loď naloženou migranty.
Diciotti podruhé
Loď italské pobřežní stráže Diciotti přišla na přetřes i v polovině července, kdy do sicilského přístavu Trapani přivezla 67 migrantů. Na místo ji poslal italský ministr dopravy Danilo Toninelli z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S).
Ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini nicméně následně zakázal, aby se běženci v přístavu vylodili. Odůvodnil to vyšetřováním incidentu z paluby italského remorkéru Vos Thalassa, jehož posádka hlásila potíže s běženci.
Premiér Guiseppe Conte po telefonátu s italským prezidentem Sergiem Mattarellou nařídil, že se migranti mohou z plavidla vylodit. Salvini, autor migrační agendy vlády, na bezprecedentní krok hlavy státu reagoval s "lítostí a ohromením".