Evropa by měla mít společnou armádu, vyzvala Merkelová. Nechce s ní ale spěchat

Ondřej Houska Ondřej Houska
13. 11. 2018 16:27
Země Evropské unie by podle německé kancléřky Angely Merkelové měly jednou vytvořit společnou armádu. Merkelová k tomu vyzvala během úterního projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Německá kancléřka ve Štrasburku. | Video: Reuters

Podle jejích slov by státy Evropské unie měly "pracovat na vizi, že jednoho dne budeme mít společnou evropskou armádu". Merkelová tedy mluvila spíš o vzdálené budoucnosti, nikoliv o aktuálním tématu. Zároveň evropskou armádu označila za "dobré doplnění NATO".

"Nikdo nechce zpochybňovat klasická spojenectví," doplnila Merkelová.

O nutnosti vzniku společné evropské armády nedávno mluvil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Z jeho projevu ale vyplynulo, že by si její ustavení představoval mnohem dříve než německá kancléřka. Evropskou armádu podporuje i český prezident Miloš Zeman, naopak americká hlava státu Donald Trump tyto plány kritizuje.

Merkelová zdůraznila, že z bezprostředního hlediska by měly státy EU víc spolupracovat jak v bezpečnostní, tak v zahraniční politice. V ní by měly zvážit zrušení současného pravidla, podle kterého je možné rozhodovat jen jednomyslně. Podle Merkelové EU spíš potřebuje větší akceschopnost.

Vzít osud do vlastních rukou

S Merkelovou souhlasí například český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). "Více společného postupu, jenž podle kancléřky jednou povede ke vzniku evropské armády, která nebude konkurencí, ale součástí NATO, zajistí silnější pozici Evropy ve světě a zejména lépe zajistí naši bezpečnost," uvedl pro Aktuálně.cz.

Důraz na jednotnou EU ocenila i europoslankyně za ANO Martina Dlabajová, podle níž jednotu "potřebujeme, abychom se stali důležitým globálním hráčem se silným politickým vlivem".

"Musíme opravdu vzít osud do vlastních rukou a začít hrát ve světové politice aktivní roli," dodala Dlabajová.

Merkelová ve svém projevu před europoslanci vyzvala především k tomu, aby státy EU byly vzájemně solidární. "Solidarita je základní hodnotou pro jakékoliv společenství," zdůraznila kancléřka.

Solidarita je ale podle ní možná jen s těmi zeměmi, které plní vlastní povinnosti. Tím podle všeho narážela na Itálii, jejíž populistická vláda chce výrazně zvýšit dohodnutý schodek státního rozpočtu.

Merkelová pak sice nezmínila Maďarsko ani Polsko, je ale evidentní, že měla na mysli tyto země, když jasně odsoudila omezování právního státu. "Kdo podkopává právní stát, omezuje práva občanské společnosti či svobodu médií, ohrožuje právní stát nejen u sebe doma, ale v celé Evropě," prohlásila politička.

Právní stát podle kritiků omezují právě vlády v Polsku a Maďarsku. Představitelé obou zemí to však odmítají.

Merkelová zároveň zdůraznila, že státy EU by měly být schopny většího pochopení pro své zájmy. "Tolerance je duší Evropy," prohlásila kancléřka. Podle ní je tak potřeba mít porozumění pro názory těch zemí, které například nechtějí přijímat uprchlíky, protože s migrací nemají historickou zkušenost. Vzájemná solidarita ale podle Merkelové znamená, že by se všechny státy nakonec měly snažit najít společné řešení.

Velká válka jako varování

Ohledně řešení migrační krize Merkelová zmínila hlavně nutnost lépe kontrolovat hranice a pomoci státům v Africe, odkud většina žadatelů o azyl pochází. S tím souhlasí i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Babiš měl v Evropském parlamentu pronést svůj projev o budoucnosti EU v lednu. Nakonec ho ale bez náhrady zrušil. Úřad vlády tvrdí, že náhradní termín se teď hledá.

Merkelová zdůraznila, že nedávné výročí konce první světové války by mělo sloužit jako připomínka toho, "co se stane, když se národy vzájemně nerespektují". Kancléřka zdůraznila, že "nacionalismus a egoismus v Evropě už nikdy nesmí mít šanci".

Merkelová nedávno oznámila, že v prosinci opustí funkci šéfky svých křesťanských demokratů (CDU). Kancléřkou chce ale zůstat až do konce současného volebního období v roce 2021. "Ač nemůžu souhlasit se všemi kroky, které německá vláda pod jejím vedením udělala, Evropa bude v budoucnosti političku její velikosti bezpochyby postrádat," ocenila Merkelovou Dlabajová.

Video: 101letá stařenka si spletla Merkelovou s Macronovou

"A vy jste paní Macronová? Ne, já jsem německá kancléřka." 101letá žena si spletla Merkelovou | Video: FranceInfo
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy