Moldavsko, Praha - Moldavský podnikatel Ilan Sor je hlavním podezřelým v "loupeži století", jak zahraniční média nazývají kauzu z roku 2014, kdy ze tří moldavských bank zmizela asi miliarda dolarů.
Nedávno byl odsouzen ve vedlejší větvi případu k několikaletému trestu za praní špinavých peněz, byť dosud zůstává na svobodě. V hlavní části kauzy zatím pravomocný verdikt nepadl.
I přes tato fakta je se Sorem v kontaktu euroskeptická Aliance evropských reformátorů a konzervativců, kterou vede europoslanec za ODS Jan Zahradil. O víkendu se špičky aliance sešly ve městě Orhei. Hostil je právě Ilan Sor, který přes všechny problémy kolem své osoby zatím zůstává zdejším starostou.
Zahradil, který byl jakožto kandidát na šéfa Evropské komise hlavní hvězdou celé akce, společně se Sorem vystoupil na tiskové konferenci. "Hledáme partnery, stejně smýšlející strany, i mimo Evropskou unii," řekl novinářům v Orhei Zahradil, což je zachyceno i na video záznamu na internetu. Podle jeho slov ho zajímá, co se v Moldavsku děje, a důraz chce klást na témata férových voleb, tržní ekonomiky a budoucnosti unie.
Na webových stránkách aliance se píše, že si Moldavsko "zaslouží podporu mezinárodního společenství a že díky spolupráci s moldavskými partnery lze posílit vztahy a pomoci politickým změnám a demokratizaci". Sora pochválil za úctyhodné výsledky v práci pro občany Moldavska.
Europoslanec Aktuálně.cz ve čtvrtek kontakty s moldavským podnikatelem potvrdil, hájí se ale tím, že jednání v jeho městě ještě nic neznamená. "On a jeho strana velice stojí o spolupráci s námi. My počkáme na výsledek voleb a uvidíme, jak se spolupráce bude vyvíjet. Momentálně je v jakési čekárně," vysvětluje Zahradil.
O podezření kolem Ilana Sora český politik podle svých slov ví. "Nakolik je nám známo, pan Sor není oficiálně obviněn nebo trestně stíhán. Samozřejmě to sledujeme, a pokud by v tom došlo k posunu, tak vyvodíme důsledky," dodává Zahradil.
Z domácího vězení do EU
Jak však informují moldavská média, Ilan Sor byl v roce 2017 odsouzen k 7,5 roku vězení za praní špinavých peněz v procesu, který je spojený se zmíněnou "loupeží století". V roce 2014 zmizela ze tří moldavských bank miliarda dolarů. Sor byl tehdy předsedou představenstva jedné z nich.
Na začátku roku 2015 si moldavská národní banka najala americkou firmu Kroll, aby případ prošetřila. Zpráva z vyšetřování označuje Sora za toho, kdo prostřednictvím skupiny Sor Group ze zmizelých peněz profitoval a na organizaci krádeže se významně podílel.
Sor byl však po vynesení prvního rozsudku fakticky propuštěn na svobodu, konečné rozhodnutí v hlavním "miliardovém" případu se opakovaně odkládá.
Jak píše server Svobodná Evropa, Sor se systematicky snaží získat pro sebe podporu na evropské úrovni. Se svolením soudu - stále zůstává v režimu volného domácího vězení - například vycestoval do Štrasburku, kde se pokoušel oficiálně jednat s některými poslanci. V případě několika italských politiků se mu to i povedlo, další podle Svobodné Evropy oslovoval na parlamentních chodbách a u baru.
Zdechovský: Zajímaly mě hlavně zmizelé peníze
V lednu letošního roku se se Sorem sešel i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Do Moldavska odcestoval s italskými členy Evropské lidové strany (EPP), do které Zdechovský patří. Italové se však od jednání u kulatého stolu později distancovali, v prohlášení označují prezentaci návštěvy moldavskou stranou jako "manipulativní" a odmítají jakoukoliv podporu Sorovi a jeho straně.
Europoslanec ve čtvrtek Aktuálně.cz potvrdil, že se s moldavským podnikatelem setkal a mluvil s ním o Evropské lidové straně, ale i o ztrátě miliardy dolarů.
"Pro Evropskou lidovou stranu zpracovávám zprávu o pokroku jednání s Moldavskem ve věci jeho plánovaného vstupu do Evropské unie. A protože součástí těchto jednání je i ztráta obrovských, miliardových částek, jednal jsem s Ilanem Sorem," uvedl pro Aktuálně.cz Zdechovský.
"Dával jsem mu řadu otázek, protože se jeho jméno objevuje v souvislosti se zmizením peněz. On mi tvrdil, že prý s tím nemá nic společného. Pokud jde o odsouzení, tvrdil, že podal odvolání a je nevinný," řekl Zdechovský.
Zároveň uvedl, že Sor se zajímal o členství v Evropské lidové straně, ale žádná jednání o jeho možném přijetí neprobíhala a neprobíhají. "Pan Sor se snaží se svou stranou získat evropskou legitimitu či uznání tím, že by byl v nějaké evropské frakci. Rozhodně jsem se s ním ale nesetkal proto, abych s ním o takovém členství jednal, jednoznačně hlavním důvodem bylo mluvit o zmizelých miliardách," podotkl europoslanec Zdechovský.
Miliardový playboy
Ilan Sor je v Moldavsku známý jako bohatý playboy. Oženil se s ruskou popovou hvězdou Žasmínou a plnil stránky bulváru. Nejvíce se o něm ale začalo mluvit v souvislosti s obřím podvodem, kvůli kterému musela centrální banka vydat asi osminu veškerých valutových rezerv celé země.
Odhaduje se, že aféra stála nejchudší evropský stát pět procent HDP. V roce 2015 se Sor nechal zvolit starostou města Orhei nedaleko Kišiněva a založil podle vlastního jména politickou stranu "Sor".