Mayová slaví dohodu, "divoký" odchod ale pořád hrozí. Nejdůležitější otázky o brexitu

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 15. 11. 2018 12:28
Britská vláda ve středu podpořila dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda je podle premiérky Theresy Mayové "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout". V parlamentu ale prohlásila, že se britská vláda stále připravuje i na možnost odejít z Evropské unie neřízeně bez dohody. Ve čtvrtek odstoupil britský ministr pro brexit Dominic Raab, demisi oznámila také ministryně práce Esther McVeyová. Co bude následovat? A co na dohodu říká EU? Projděte si naše přehledné otázky a odpovědi.
Boris Johnson na konferenci britských konzervativců.
Boris Johnson na konferenci britských konzervativců. | Foto: ČTK

Co se kritikům dohody nelíbí?

Tvrdí zastánci brexitu, například bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, tvrdí, že se Británie stává "vazalským státem". Pokud skutečně dojde na pasáž dohody, která počítá s tím, že Spojené království fakticky zůstane členem evropské celní unie, může toto uspořádání trvat roky. Během něj se Británie přitom zavázala dodržovat evropská pravidla týkající se například práv zaměstnanců nebo státní pomoci firmám. Na podobu těchto pravidel by ale neměla, jakožto nečlen unie, žádný vliv.

Mayovou kritizuje i proevropské křídlo její strany - podle něj by měla mít Británie s EU užší vztah, než jaký premiérka vyjednala, a Britové by o dohodě měli rozhodnout v dalším referendu.

Ve čtvrtek navíc rezignoval ministr pro brexit Dominic Raab. Svůj krok zdůvodnil právě nesouhlasem s návrhem dohody. Zkritizoval hlavně regulační opatření pro Severní Irsko, která považuje za ohrožení územní celistvosti Spojeného království.

 

Právě se děje

Další zprávy