Mayová slaví dohodu, "divoký" odchod ale pořád hrozí. Nejdůležitější otázky o brexitu

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 15. 11. 2018 12:28
Britská vláda ve středu podpořila dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda je podle premiérky Theresy Mayové "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout". V parlamentu ale prohlásila, že se britská vláda stále připravuje i na možnost odejít z Evropské unie neřízeně bez dohody. Ve čtvrtek odstoupil britský ministr pro brexit Dominic Raab, demisi oznámila také ministryně práce Esther McVeyová. Co bude následovat? A co na dohodu říká EU? Projděte si naše přehledné otázky a odpovědi.
Protest proti brexitové dohodě, kterou vyjednala Theresa Mayová.
Protest proti brexitové dohodě, kterou vyjednala Theresa Mayová. | Foto: ČTK

Jak vypadá řešení pro Irsko?

Británie a EU chtějí uzavřít takovou obchodní dohodu, díky které nebude obnova hranic na irském ostrově nutná. Pokud ji ale nestihnou dojednat do konce roku 2020, kdy končí přechodné období po brexitu, zavázaly se, že Spojené království zůstane členem evropské celní unie. Čímž by se irská otázka vyřešila. Nicméně to pro Británii znamená, že nebude moci uzavírat samostatné obchodní dohody se třetími zeměmi.

Zároveň se Spojené království zavázalo, že když bude do roku 2020 bez definitivní dohody, bude se řídit evropskými pravidly například pro práva zaměstnanců, ochranu životního prostředí nebo státní pomoc firmám. A to přesto, že o nich, na rozdíl od členů EU, nebude moci hlasovat.

 

Právě se děje

Další zprávy