Ondřej Houska
Aktualizováno 15. 11. 2018 12:28
Britská vláda ve středu podpořila dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Dohoda je podle premiérky Theresy Mayové "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout". V parlamentu ale prohlásila, že se britská vláda stále připravuje i na možnost odejít z Evropské unie neřízeně bez dohody. Ve čtvrtek odstoupil britský ministr pro brexit Dominic Raab, demisi oznámila také ministryně práce Esther McVeyová. Co bude následovat? A co na dohodu říká EU? Projděte si naše přehledné otázky a odpovědi.
Co se v den brexitu změní?
Vůbec nic. Británie sama požádala o přechodné období, aby se její firmy měly čas připravit na ztrátu členství v jednotném evropském trhu, který je pro ně klíčový. Až do konce roku 2020 tak bude mít Británie se zbytkem EU stejné vztahy jako nyní, bude mít stejná práva a povinnosti. Ale s tím rozdílem, že nebude mít žádné slovo ohledně nových evropských pravidel, byť je bude muset respektovat.
Přechodné období je možné prodloužit. Pokud se EU a Británie během něj nedomluví na definitivní podobě vzájemných vztahů, Londýn bude členem evropské celní unie - kvůli zmiňovanému problému hranic s Irskem. Taková situace může trvat řadu let. Během ní by Británie musela respektovat velkou část pravidel pro obchodování v rámci EU, mohla by ale například zamezit volnému pohybu pracovních sil z jiných států unie, tedy i z Česka.
Brexit se ve všech směrech skutečně naplní až poté, co Británie a EU uzavřou definitivní dohodu o tom, jak budou jejich vztahy vypadat.