Pozastavení pomoci dnes potvrdila mluvčí Evropské komise Emma Udwinová.
Uvedla, že Evropská unie uplatňuje politiku maximální opatrnosti a že čeká na to, jak se rozhodnou ministři zahraničí členských zemí, kteří zasedají příští pondělí v Lucemburku.
Palestina: je to vydírání, neustoupíme
Palestinská vláda bezprostředně po oznámení EU prohlásila rozhodnutí Bruselu za kolektivní trest pro palestinský lid a za vydírání, jemuž prý ale neustoupí.
Infobox
BLÍZKÝ VÝCHOD BLÍŽE:
- Nepokoje v Gaze. Občanská válka?
- Palestinští poslanci čekají ve vězení
- Volby v Izraeli: Šaronova strana zvítězila i bez něj
PŘÍMO Z MÍSTA
Šéf palestinské vlády Ismáíl Haníja přitom ve středu na prvním zasedání kabinetu po lednových volbách oznámil, že palestinská vládní kasa je prázdná.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes v Praze prohlásil, že palestinská vláda, kterou po volbách ovládlo radikální hnutí Hamas, ještě dostatečně nedala najevo svou ochotu splnit požadavky mezinárodního společenství.
EU trvá na třech zásadách
EU požaduje, aby Hamas uznal Izrael, zřekl se násilí a přistoupil na mírové dohody z Osla, které podepsaly předchozí vlády. To však zatím vládní hnutí neudělalo.
"Proto musíme připravit určité změny ve financování," uvedl Stenimeier.
Palestinský vicepremiér Násir al-Šaír však reagoval tím, že pokud EU chce změnit postoj Hamasu, měla by s novou vládou vyjednávat, a ne jen opakovat starou "ohranou písničku" o těchto třech zásadách.
"Je to na nich, zda chtějí pomáhat. Víme, co je jejich záměrem. Dodávat pomoc, ale ne přes vládu," řekl na adresu Evropské unie.
Platit nejspíš bude, ale ne přes Hamas
Evropská unie už minulý měsíc přestala dávat část peněz palestinské samosprávě, ale začala platit přímo jejím dodavatelům - například izraelské elektrárenské společnosti.
I mluvčí Udwinová dnes řekla, že peníze pro palestinské nevládní organizace zastaveny nebyly, stejně jako humanitární pomoc.
V návrhu prohlášení, připraveném pro pondělní jednání ministrů zahraničí EU, se podle zjištění Reuters nemluví o zastavení pomoci, ale o tom, že přímá podpora bude nepochybně dotčena.
Podle bruselských diplomatů to znamená právě to, že peníze nepůjdou vládě Hamasu, která by o nich rozhodovala, ale přímo tam, kde budou potřeba. Bez zahraniční pomoci by totiž palestinská samospráva nemohla prakticky existovat.
Ministři by se ale měli shodnout na tom, zda vůbec bude EU mít nějaké kontakty s palestinskou vládou vedenou Hamasem, který má EU na seznamu teroristických organizací.
Hamas: Tři kroky dopředu, dva dozadu
Nový palestinský ministr zahraničí už tento týden dvakrát naznačil možné ústupky v zahraniční politice, především vůči Izraeli.
V dopise pro generálního tajemníka OSN Kofi Annana, který však poté napůl popřel, mluvil o "řešení v podobě dvou států" a o pravidlech koexistence Palestiny a Izraele. Možné uvolnění radikální politiky také naznačil v rozhovoru pro londýnské The Times.
Představitel rakouského předsednictví Evropské unie řekl, že Hamas se jeví být na cestě k uznání Izraele, ale jeho prohlášení jsou "tři kroky dopředu, dva dozadu".
EU hrozila, že zastaví finanční pomoc nové vládě už po lednových palestinských parlamentních volbách, ve kterých hnutí Hamas porazilo umírněnější Fatah.
V reakci na výsledky voleb zastavily finanční pomoc Palestinským samosprávným územím i USA a Izrael přestal vyplácet podíl na vybraném clu za zboží, které přes izraelské území proudí do Palestiny.