Zpráva zmíněné trojice médií zveřejněná v pondělí uvádí, že agentura umožnila pohraniční policii nasazovat proti migrantům snažícím se dostat na území Evropské unie psy, slzotvorný sprej či gumové projektily. Děje se to především v Bulharsku, Maďarsku či Řecku, uvádí média s odkazem na interní dokumenty Frontexu. Pohraničníci se drsným přístupem snaží znemožnit migrantům dostat se do unijních zemí, čímž jim upírají základní právo usilovat o azyl, tvrdí média.
"Frontex kategoricky odmítá jakékoli zapojení svých pracovníků do porušování základních práv," uvedla agentura v prohlášení na Twitteru, kde zároveň odsoudila "nelidské zacházení", násilnosti či nepodložené navracení lidí přes hranice, které podle ní odporují evropské chartě základních práv.
Frontex také uvedl, že nemá pravomoc dohlížet na zásahy místních bezpečnostních složek či je vyšetřovat.
Evropská agentura pomáhá unijním zemím s kontrolou vnějších hranic, s necelými 2000 zaměstnanci však podle řady evropských politiků nemůže být dostatečně efektivní. Evropský parlament proto v dubnu schválil návrh na početní posílení Frontexu až na 10 000 zaměstnanců během následujících osmi let.
#Frontex categorically denies any involvement of its officers in violations of fundamental rights. We condemn any form of inhumane treatment, unprocessed returns and any other form of violence which are illegal under the European Charter for Fundamental Rights.
— Frontex (@Frontex) August 5, 2019