Brusel - Evropská komise v dubnu navrhne členským zemím Evropské unie zavedení bezvízového styku s Ukrajinou. Novinářům to po čtvrtečním jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl šéf komise Jean-Claude Juncker.
Ukrajina podle něj v "posledních dnech a hodinách" přijala významné reformy a zákony, které takový postup umožňují. Tento týden to byla například legislativa týkající se zveřejňování majetkových poměrů veřejných činitelů či byli jmenováni členové vedení protikorupční agentury.
"Tyto kroky... nám jako komisi umožní předložit v dubnu návrh na vízovou liberalizaci," řekl Juncker. S předloženým návrhem budou muset souhlasit členské země a Evropský parlament.
Český premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek v Bruselu novinářům řekl, že bezvízový styk s Ukrajinou by neměl znamenat nějaká rizika či problémy. "Navíc, když si uvědomíme, že propojení ČR s Ukrajinou je poměrně intenzivní," řekl. Připomněl také "poměrně silnou poptávku" po tom, aby kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny mohli pracovat v ČR.
EU a Kyjev mají podle šéfa komise společný zájem na snazším cestování mezi blokem a Ukrajinou. Ukrajinský prezident Porošenko oznámení uvítal jako "významnou událost" pro svou zemi.
Na letošního 19. května je podle Porošenka naplánován summit EU-Ukrajina.
Evropská komise už tento měsíc navrhla obdobný krok vůči Gruzii, někteří pozorovatelé očekávali také souběžný posun v liberalizaci víz vůči Ukrajině.
V gruzínském případě se bezvízový styk má týkat osob, které vlastní pas s biometrickými údaji a budou pobývat v schengenském prostoru s volným pohybem osob v rámci EU maximálně 90 dní. Bezvízový styk neposkytuje občanům Gruzie právo v EU pracovat.
Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008, závěrečná zpráva o pokroku byla zveřejněna loni v prosinci.