Evropská komise tlačí na Rumunsko. Varovala ho kvůli stavu justice, hrozí mu kontrola

ČTK ČTK
13. 5. 2019 11:59
Pokud Rumunsko nepodnikne "potřebná vylepšení" nebo naopak učiní "další negativní kroky", Evropská komise neprodleně zahájí proceduru kontrolu kvality právního státu v zemi. Podle webu Politico takto minulý týden varoval v dopise první místopředseda EK Frans Timmermans. Zmínil se přitom o "významných obavách" ohledně nezávislosti rumunských soudů či o nových pravidlech ohlašování úplatkářství.
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová se šéfem EK Jeanem-Claudem Junckerem na summitu EU letos v lednu.
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová se šéfem EK Jeanem-Claudem Junckerem na summitu EU letos v lednu. | Foto: Reuters

Čtyřstránkový dopis s datem 10. května podle Politico zaslal Timmermans prezidentům a premiérům členských zemí Evropské unie a oběma komorám rumunského parlamentu.

Podobné varování přímo z úst Timmermanse zaznělo už začátkem dubna, kdy místopředseda Evropské komise volal po obnovení reforem posilujících právní stát. Také tehdy řekl, že komise rumunskou vládu upozornila na více než 40 konkrétních problémů v souvislosti s vládou práva v zemi.

V novém dopise údajně Timmermans popisuje nárůst obav Bruselu o nezávislost justice v důsledku nastolení "přísného a rozsáhlého disciplinárního systému a nové odpovědnosti" představitelů soudní moci. Kritizuje také nová pravidla schválená parlamentem o ohlašování úplatkářství, která prý mohou vytvořit stav "de facto beztrestnosti" pro korupční činy. Dále se zmiňuje o rumunské snaze snížit tresty za porušení pravomoci veřejných činitelů.

Jestliže rumunská vláda, prezident a parlament nebudou urychleně usilovat o nápravu situace, nebo dokonce učiní kroky opačným směrem, EK "neprodleně" zahájí patřičnou unijní proceduru, napsal Timmermans. Vysvětlil však, že před případným zahájením řízení podle sedmého článku Lisabonské smlouvy pravidla tohoto procesu vyžadují dialog ve snaze rozptýlit obavy a předejít tomuto krajnímu opatření.

EK už přitom řízení kvůli nedodržování unijních hodnot vede od konce roku 2017 s Polskem a loni v září si Evropský parlament vyžádal stejný postup vůči Maďarsku. V polském případě už se záležitost dostala před Soudní dvůr EU, jehož generální advokát před měsícem doporučil, aby soud rozhodl, že polské předpisy o odchodu soudců nejvyššího soudu do důchodu jsou v rozporu s unijními zákony.

Řízení podle článku sedm Lisabonské smlouvy, který do roku 2017 nebyl využit, může vést až k pozastavení hlasovacího práva členské země při přijímání společných rozhodnutí EU.

Případ Rumunska je bezprecedentní situaci, neboť země čelící podezření z porušování základních hodnot EU zároveň předsedá Radě EU. Nové varování od EK navíc přišlo den po neformálním summitu unijních lídrů v rumunském Sibiu. Šéfové 27 zemí (bez Británie) tam jednomyslně přijali deklaraci, v níž mimo jiné slibují, že budou bránit demokracii a právní stát.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy