Evropská justice nyní soudí svižně

Red Zah, ČTK
13. 2. 2006 16:25
Brusel - Evropský soudní dvůr, nejvyšší soudní instance v Evropské unii, nyní dokáže vyřídit jeden případ v průměru za téměř 20 měsíců.

Průměrná délka řízení se tak loni zkrátila o tři měsíce oproti předchozímu roku a o pět měsíců oproti roku 2003. Vyplývá to ze statistik, které ESD dnes zveřejnil.

Počet nevyřízených případů klesl o 12 procent během jednoho roku a až o čtvrtinu během dvou let. ESD, který se zabývá výkladem evropského práva a žalobami, jež se týkají států a institucí EU, loni uzavřel 574 kauz. Nově přijal 474 kauz a během roku jich celkem 740 projednával.

K bilanci podle šéfa tiskové služby soudu Juana Carlose Gonzalese přispěl hlavně příchod nových soudců po rozšíření EU, jakož i urychlení soudních procedur.

Obdobný trend se týká i soudu prvního stupně, který na unijní úrovni řeší hlavně podnikové spory. Loni soud ukončil 610 případů, oproti 361 v předchozím roce. Nicméně průměrná délka řízení se protáhla z přibližně 22 na více než 25 měsíců.

Postoj k novým členským státům se mírnější 

Statistiky, zejména v případě ESD, ovlivnila i jistá zdrženlivost Evropské komise v podávání žalob na nové členské státy za neplnění unijní legislativy. Žalobu na Slovensko se EK rozhodla podat koncem loňského roku, a to za to, že nerespektuje předpisy o školení řidičů nákladních aut a autobusů. První žalobu na ČR podala EK až počátkem letošního roku za to, že stále zcela nesladila svou legislativu a praxi s požadavky EU na uznávání diplomů lékařů a zubařů z jiných zemí EU, kteří nejsou v Česku trvale usazeni.

Procedura v těchto případech trvá obvykle zhruba rok. Pokud soud dá za pravdu komisi, "odsoudí" Českou republiku k nápravě, tedy k odstranění nedostatků. Případný finanční postih by přicházel v úvahu až poté, co by ČR nadále evropské právo porušovala a nereagovala na výzvy ke splnění rozsudku.

Na spadnutí jsou podle diplomatických zdrojů také další žaloby za směrnice o hluku, o autorském právu a za telefonické seznamy mobilních čísel.

Z celkem 131 odsuzujících rozsudků si nejvíce loni vyslechlo Řecko, Lucembursko, Francie  a Německo.

U soudu prvního stupně boduje Budvar

V stádiu předběžné otázky se u ESD nalézá požadavek vlády Horních Rakous, aby ESD rozhodl, zda se mohou rakouské soudy zabývat žalobou na ČEZ jako vlastníka jaderné elektrárny Temelín. Dobrozdání v této věci zatím podal právník soudu, takzvaný generální advokát, ale sám soud ještě nerozhodl. Od českých soudů naopak do Lucemburku zamířila otázka, zda se čas pohotovosti lékařů má započítávat do pracovní doby; v obdobných případech z Německa dal soud za pravdu lékařům.

Foto: Budějovický měšťanský pivovar

Česká republika ovšem boduje u soudu prvního stupně, a to díky tuctu žalob budějovického Budvaru proti rozhodnutím Úřadu pro harmonizaci na vnitřním trhu EU se sídlem v Alicante, který má na starosti ochranné známky a označení původu. Ve všech případech jde o výhrady týkající se používání názvů Budvar, Budweiser a Bud v rámci nekonečného sporu mezi Budvarem a americkým pivovarnickým koncernem Anheuser-Busch. Zdroje ESD nedokázaly ani dnes sdělit, kdy bude v těchto věcech rozhodnuto; sdělily jen, že průměrná délka řízení v případech ochrany duševního vlastnictví se pohybuje okolo 21 měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy