Brusel - Největší hrozbou světové stability jsou Spojené státy. Vyplývá to z průzkumu mezi občany velkých evropských zemí, který dnes zveřejnil list Financial Times.
Celkem 32 procent dotázaných ze Španělska, Francie, Německa, Itálie a Británie považuje Spojené státy za větší hrozbu světovému míru než kterýkoli jiný stát.
V samotných USA jsou prozměnu za největší hrozbu považovány Severní Korea a Írán. Jen nejmladší dotazovaní Američané ve věku 16 až 24 let odpovídali stejně jako Evropané: až 35 procent z nich si myslí, že nejnebezpečnější je jejich země, Spojené státy.
- Ruský pohled: Putin označil základnu USA za hrozbu podobnou pershingům
- Americký pohled: Americký velvyslanec online: Pochopíte, že radar není hrozba
Největší hrozba
1. USA 32% 2. Čína 19% 3. Írán 17% 4. Irák 11% 5. KLDR 9% 6. Rusko 5% 7. Ostatní 7%Výzkum probíhal v šesti zemích: Španělsku, Francii, Německu, Itálii, Británii a USA
Zdroj: Financial Times, Harris Research
Znepokojení ve velkých evropských státech přetrvává i přesto, že se vláda prezidenta George Bushe snaží o smířlivější zahraniční politiku než v prvním funkčním období. Problémy kolem Íránu a KLDR se pokouší řešit diplomaticky.
Podle šéfa bruselské odbočky organizace German Marshall Fund Ronalda Asmuse to je "důkaz toho, že odcizení mezi evropskou veřejností a Bushovou administrativou přetrvává i přes reálné zlepšení v oficiálních vztazích".
Velkou výzvou pro příštího prezidenta bude zlepšení obrazu Ameriky v zahraničí, počínaje Evropou a hlavními spojenci, dodal Asmus.
Evropané také mají stále větší obavy z Číny. Za největší hrozbu ji označilo 19 procent dotázaných, zatímco před rokem jich bylo 12 procent.
Za Čínou je Írán, který je hlavní hrozbou pro 17 procent dotázaných, Irák (11 procent) a KLDR s devíti procenty. Jen pět procent dotázaných označilo za hlavní hrozbu Rusko.