Putin Klausovi: Radar u vás je jako pershingy

man, čtk
27. 4. 2007 16:03
Klaus je v Moskvě oblíben jako realista a přítel Ruska
Putin a Klaus na dnešní moskevské schůzce.
Putin a Klaus na dnešní moskevské schůzce. | Foto: ČTK

Moskva - Český prezident Václav Klaus se sešel v Kremlu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oplatil tak hlavě ruského státu její loňskou návštěvu Prahy.

Zatímco v Praze ale byla hlavním tématem ekonomická spolupráce, v Moskvě se hovoří i o amerických plánech postavit v České republice radar. Jak známo, Kreml je proti a dává to najevo velmi ostrými prohlášeními.

Po setkání s Klausem připojil Putin další.

"Radar je součástí amerických ozbrojených sil. Poprvé v historii se v Evropě objevují části amerického strategického komplexu. Pro nás, pro Rusko je to jako rozmístění pershingů. Hrozba je naprosto stejná," řekl novinářům.

Rusko-české vztahy ale podle něj tato hrozba neovlivní.

Václav Klaus po příletu na moskevské letiště Vnukovo.
Václav Klaus po příletu na moskevské letiště Vnukovo. | Foto: Reuters

Zatímco v devadesátých letech ruská média návštěvy českých politiků ignorovala jako nezajímavá, tentokrát je tomu jinak.

"Moskva se dnes bude snažit vysvětlit českému prezidentovi Václavu Klausovi, že rozmístění části americkéhoprotiraketového deštníku je pro Českou republiku nevýhodné, ale i nebezpečné," napsal před schůzkou vlivný deník Kommersant.

Podle listu chce Kreml českého prezidenta přesvědčit, aby využil svého ústavního práva a nepodepsal dohodu mezi Českem a Spojenými státy o vybudování systému, kterou  připraví vláda a schválí český parlament.

Klaus ale na druhé straně odjížděl do Moskvy s tím, že se pokusí rozptýlit obavy Vladimira Putina a špiček ruské armády z radaru.

"Měl jsem dvě ambice při tomto setkání. První bylo pokusit se, abychom při této návštěvě uměli oddělit celkovou kvalitu česko-ruských vztahů od této jedné konkrétní otázky. Myslím, že to se nám podařilo a jsem přesvědčen, že tato otázka nebude znamenat zásadní poškození česko-ruských vztahů. Druhou ambicí bylo vysvětlit české argumenty pro tuto radarovou základnu na českém území. V tom jsem určitě úspěšný nebyl," řekl po schůzce český prezident. 

Český prezident je v Moskvě podle listu Kommersant vnímán jako realistický politik, který je Rusku příznivě nakloněn. 

"Klaus je naprostým protikladem k českému premiérovi Mirku Topolánkovi a šéfovi ministerstva zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, kteří podporují americké návrhy," píše deník.

Současný český prezident nemá ve zvyku - na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla - kritizovat Rusko za nedodržování lidských práv.

Když minulý rok skupina evropských a amerických intelektuálů včetně Havla zveřejnila otevřený dopis, kritizující stav demokracie v Rusku, Klaus text dokumentu tvrdě zkritizoval.

Další vlivný deník Izvestija ke Klausově návštěvě stručně připomněl, že český prezident je "jediný lídr východoevropských zemí, který se velmi skepticky staví k evropské integraci a EU celkově".

Kommersant s odvoláním na zdroje z Kremlu uvádí, že adekvátní odpovědí na stavbu základen v Polsku a České republice je podle ruských generálů zacílení ruských zbraní na tyto objekty. A to měl slyšet i Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy